more_horiz
Gospodarka

Ruszyła produkcja glikolu propylenowego w orlenowskiej biorafinerii. To największa w Europie tego typu instalacja

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:09
Orlen Południe, należący do grupy PKN Orlen, uruchomił w biorafinerii w Trzebini (Małopolskie) instalację do produkcji glikolu propylenowego zbudowaną kosztem ok. 400 mln zł. Według zarządu spółki, to pierwsza w Polsce i największą w Europie tego typu instalacja.
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.Foto: PKN ORLEN

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas uroczystości otwarcia przedsięwzięcia, instalacja o zdolnościach wytwórczych 30 tys. ton rocznie pokryje 75 proc. krajowego zapotrzebowania na glikol.

1200 spotkanieORLEN Lietuva tt.jpg
PKN Orlen inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach

Produkt ten - podkreślił szef koncernu - jest czysty i bezpieczny dla środowiska i może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, m.in. medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym, lotnictwie, rolnictwie, fotowoltaice.


Posłuchaj
00:33 Daniel Obajtek otworzył pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację ekologicznego glikolu.mp3 Daniel Obajtek otworzył pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację ekologicznego glikolu (IAR)

 

Orlen Południe przetrwa następne kilkadziesiąt lat

Według spółki, decyzja o wybudowaniu w Trzebini instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wynika z diagnozy trendów rynkowych oraz potrzeby inwestowania w nowe technologie i nowoczesne sektory rynkowe. Jak wyjaśnił Daniel Obajtek w ostatnich latach w rafinerie Trzebinia i Jedlicze, wchodzące w skład Orlen Południe zostało zainwestowane ok. 800 mln zł, co pozwoliło ustabilizować i wzmocnić tę firmę, która w latach 2014-2015 była przygotowana do wygaszenia.

W planach jest inwestycja za 120 mln zł w przetwarzanie przepracowanych olejów na estry drugiej generacji.

- Sztuka nie polega na tym, by wygaszać aktywa, ale je wzmacniać. Dzięki temu Orlen Południe przetrwa następne kilkadziesiąt lat - podkreślił Daniel Obajtek.


Posłuchaj
00:28 1 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu.mp3 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu (IAR)

 

Jak mówił, transformację energetyczną w Polsce może przeprowadzić tylko silna firma z silnym bilansem. Stwierdził, że taką firmą staje się PKN Orlen.

Przypomniał, że spółka inwestuje m.in. w energetykę, w petrochemię, bardzo mocno rozwija spółki zależne. - Ale również bardzo mocno inwestujemy w aktywa poza terenem naszego kraju - podkreślił.

Dodał, że firma jest obecna w ponad 100 krajach.

Sukces całej polskiej gospodarki

Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki podkreślił podczas uroczystości, że jednym z priorytetów rządu PiS jest budowa silnej polskiej gospodarki, bo tylko silne gospodarczo państwa są w stanie na arenie międzynarodowej konkurować gospodarczo.


Posłuchaj
00:27 2 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu.mp3 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu (IAR)

 

- Polska stoi przed wielkim wyzwaniem transformacji energetycznej, mamy tego świadomość, ale ta transformacja musi być przyjazna dla polskiej gospodarki, musi uwzględniać stan polskich firm i miejsca pracy. Dlatego inwestycje prowadzone przez PKN Orlen to jest koło zamachowe całej polskiej gospodarki - podkreślił.

Maciej Małecki dodał, że sukces Orlenu to jest sukces całej polskiej gospodarki, bo tylko silny multienergetyczny koncern będzie w stanie nawiązać rywalizację z firmami które działają w Polsce, Europie i jeszcze szerszych rynkach.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przypomniał, że otwarcie instalacji związanej z produkcją zielonego glikolu i powiązanego z nim wodoru jest kolejnym krokiem do rozwijania polskiej strategii wodorowej - "najnowocześniejszego segmentu i budowy nowego sektora gospodarki".


Posłuchaj
00:10 3 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu.mp3 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu (IAR)

 

Pierwszy w Polsce hub wodorowy

Inwestycja o wartości ok. 400 mln zł przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA firmy o ponad 50 mln zł rocznie. Integralną częścią kompleksu jest pierwszy polski hub wodorowy. Przy obsłudze instalacji glikolu powstało kilkadziesiąt miejsc pracy.

Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 roku i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf.


Posłuchaj
00:25 4 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu.mp3 Orlen Południe uruchomił instalację do produkcji zielonego glikolu (IAR)

 

Integralną częścią instalacji glikolu jest pierwszy w Polsce hub wodorowy, w którym roczna produkcja wodoru wyniesie 16 Nm3, z czego 75 proc. będzie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostałe 25 proc., po doczyszczeniu, jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru dla motoryzacji.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS