more_horiz
Gospodarka

Nowy okres rozliczeniowy programu Rodzina 500+. ZUS podał termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:00
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500+ na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku, będzie można składać do ZUS od 1 lutego 2022 roku. W styczniu ZUS będzie przyjmował wnioski tylko na nowo narodzone dzieci.
Od lutego będzie można składać wnioski o świadczenie 500+ na nowy okres rozliczeniowy.
Od lutego będzie można składać wnioski o świadczenie 500+ na nowy okres rozliczeniowy.Foto: MRPiPS

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500+. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

- Dla przykładu: rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka – wyjaśniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także:

W nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500+.

- Takie osoby nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości – zaznaczyła prof. Uścińska.

- Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – dodała szefowa ZUS.

Od nowego roku wnioski tylko przez sieć

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

ZUS podkreślił, że ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500+, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

PolskieRadio24.pl, PAP, md