more_horiz
Gospodarka

Poczta Polska wspiera Pocztę Ukrainy. Przyjmuje rolę łącznika w obrocie międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 12:31
Poczta Polska stała się łącznikiem Poczty Ukrainy z obrotem międzynarodowym. Pierwsze przesyłki już zostały już przekazane. W piątek 25 lutego Poczta Polska powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie.
Poczta Polska podkreśla, że jest gotowa zapewnić logistykę dostaw na potrzeby rządu oraz akcji humanitarnych.
Poczta Polska podkreśla, że jest gotowa zapewnić logistykę dostaw na potrzeby rządu oraz akcji humanitarnych.Foto: PocztaPolska/Twitter

"Zgodnie z zapowiedzią, dokonaliśmy z ukraińskimi kolegami z UKRPOSHTA operacyjnych ustaleń i Poczta Polska przyjmuje rolę łącznika Poczty Ukrainy w pocztowym obrocie międzynarodowym. Pierwsze tego typu przesyłki już zostały przekazane" - poinformował na Twitterze prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Operator jest gotowy zapewnić logistykę dostaw

W piątek 25 lutego Poczta Polska powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie. Operator podkreślał, że jest gotowy zapewnić logistykę dostaw na potrzeby rządu oraz akcji humanitarnych we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Ministerstwem Zdrowia.

"Poczta jest przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, wykonującym zadania na rzecz obronności państwa oraz operatorem infrastruktury krytycznej i podmiotem odgrywającym istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa" - zaznaczono w komunikacie.

Wsparcie w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej

Poinformowano ponadto, że analizowane są też możliwości w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy, jakiego może udzielić spółka, oraz wsparcia dla poczty Ukrainy w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad wschodnim sąsiadem.

Poczta Polska jest największą firmą infrastrukturalną w Polsce, posiadającą sieć obejmującą 7,6 tys. placówek pocztowych i zatrudniającą 70 tys. osób, w tym także narodowości ukraińskiej.

PR24.pl, PAP, DoS