more_horiz
Gospodarka

Plaga oszustw "na inwestycje". Na czym polegają i jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 10:18
Rosnąca inflacja, nisko oprocentowane lokaty bankowe, a także słabe wyniki funduszy inwestycyjnych powodują, że ludzie szukają innych możliwości pomnożenia swoich oszczędności. Warto jednak uważać na tzw. fałszywe inwestycje, bo można stracić oszczędności życia.
W celu śledzenia stanu inwestycji oszuści oferują instalację programu, gdzie wyświetlane byłyby ich aktualne wyniki.
W celu śledzenia stanu "inwestycji" oszuści oferują instalację programu, gdzie wyświetlane byłyby ich aktualne wyniki.Foto: Shutterstock/Maksim Shmeljov

Scenariusz takiego oszustwa wygląda bardzo podobnie. Internauta trafia w sieci na reklamy atrakcyjnych inwestycji w waluty obce, kryptowaluty czy obligacje spółek paliwowych lub energetycznych. W ogłoszeniach tych pojawiają się również celebryci, których wizerunki zostały ukradzione. Wszystko po to, aby uwiarygodnić przestępczy proceder.

Przyszłe ofiary często same kontaktowały się z firmą z reklamy, po czym roztaczana była przed nimi wizja inwestycji z krociowym zyskiem, bez ryzyka. Rozmówca podający się za maklera czy brokera często ma akcent zza wschodniej granicy.

Całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem

W celu śledzenia stanu "inwestycji" oszuści oferują instalację programu, gdzie wyświetlane byłyby ich aktualne wyniki. Dane te były nieprawdziwe i miały służyć jedynie uśpieniu czujności i rozpaleniu wyobraźni co do zysku. Dodatkowo oszuści oferują pomoc techniczną, m.in. w uruchomieniu programu czy obsługi aplikacji bankowej, poprzez instalację tzw. zdalnego pulpitu (np. AnyDesk, TeamViewer, Splashtop). W praktyce oznacza to całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem. Instalacja zdalnego pulpitu dotyczy komputera, telefonu lub obu naraz.

W tym momencie oszuści przystępują do kradzieży środków z konta bankowego ofiary. Sami logują się do aplikacji bankowej, korzystając z wykradzionych danych, albo manipulowali ofiarą, uzasadniając potrzebę dostępu do bankowości np. niedostarczeniem przelewów albo koniecznością potwierdzenia, że na jej rachunek nie wpłynęły zyski z przedsięwzięcia, co konsultant chciał osobiście sprawdzić.

Warto dodać, że jeśli na tym etapie ofiara posiada jeszcze jakiekolwiek środki na swoim rachunku bankowym, to niestety najczęściej konto po tej operacji zostaje puste.

Ofiara straciła resztę oszczędności

Jeden z pokrzywdzonych, nabierając podejrzeń co do uczciwości inwestycji, zwrócił się o zwrot wpłaconych kwot. Oszuści poprosili go wówczas o wygenerowanie kodów BLIK w celu odesłania środków. Ofiara w ten sposób straciła resztę oszczędności.

W innym schemacie oszuści zapewniali, że inwestycja przyniosła spory dochód, ale trzeba najpierw zapłacić podatek, bo takie jest prawo za granicą. Finalnie osoba straciła wszystko, co zainwestowała i jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych na opłacenie fikcyjnych podatków.

Jak się bronić?

  • unikaj podejrzanych inwestycji
  • nie powierzaj swoich środków nieznanym osobom czy instytucjom
  • nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł
  • uważnie czytaj wszelkie powiadomienia o operacjach finansowych
  • jeżeli zostałeś oszukany, natychmiast powiadom bank lub pośrednika płatności, celem zablokowania rachunku i kart, jak również policję bądź prokuraturę

PR24.pl, PAP, DoS