more_horiz
Gospodarka

USA i UE chcą coraz bardziej izolować Moskwę. Stany Zjednoczone zwiększą dostawy LNG do Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 08:16
Ceny ropy na giełdach paliw wahają się, a inwestorzy oceniają ryzyka dla dostaw surowca w związku z wojną na Ukrainie. Prezydent Joe Biden, który w czwartek weźmie udział m.in. w szczycie NATO w Europie może wraz ze swoimi sojusznikami nałożyć nowe sankcje na Rosję za jej atak militarny na Ukrainę - informują maklerzy.
Ursula von der Leyen: będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG.
Ursula von der Leyen: będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG.Foto: Terminal LNG/Twitter

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 115,01 dolarów, wyżej o 0,07 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 122,27 dolarów za baryłkę, wyżej o 0,55 proc.

"Co Europa musi zrobić sama"

Prezydent USA Joe Biden jest już w Brukseli, gdzie w czwartek spotka się z przywódcami NATO, UE i państw G7 podczas rozmów poświęconych rosyjskiej agresji na Ukrainę. Weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, zaplanowanym wcześniej szczycie UE i spotkaniu G7, by omówić kroki na rzecz odstraszania Rosji i obrony w odpowiedzi na atak sił rosyjskich na Ukrainę.

Administracja Joe Bidena i Unia Europejska są bliskie osiągnięcia porozumienia mającego na celu zmniejszenie zależności Europy od rosyjskich dostaw energii, ponieważ Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy starają się coraz silniej izolować Moskwę i ukarać ją za inwazję na Ukrainę.

Doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że porozumienie może zostać ogłoszone już w piątek. Ma ono zapewnić dostawy gazu ziemnego i wodoru z USA dla krajów Europy - podały anonimowe źródła znające plany amerykańskiej administracji.

- Głównym priorytetem zarówno dla prezydenta Bidena, jak i jego europejskich sojuszników jest zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiego gazu, "full stop" i praktyczna mapa drogowa jak to zrobić - jakie kroki należy podjąć, w czym mogą uczestniczyć Stany Zjednoczone, a co Europa musi zrobić sama - powiedział Jake Sullivan.

- Można oczekiwać, że USA będą szukać sposobów na zwiększenie dostaw LNG do Europy, nie tylko na przestrzeni lat, ale także miesięcy - dodał.Dostawy gazu na kolejne dwie zimy

- Będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG - zapowiedziała już szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Potwierdziła również, że UE planuje dokonywać wspólnych zakupów gazu.

Ursula Von der Leyen poinformowała, że celem jest zobowiązanie USA do dodatkowych dostaw gazu na kolejne dwie zimy. Jednak źródła zaznajomione z planami USA wskazują, że jest mało prawdopodobne, iż Stany Zjednoczone zagwarantują konkretne ilości dostaw gazu do UE. Źródła dodają, że nie jest jasne, jak ten układ będzie działał i czy będzie m.in. zawierał porozumienie w sprawie cen.

Obecnie europejscy nabywcy gazu muszą ostro konkurować z krajami azjatyckimi o ograniczone światowe dostawy ładunków skroplonego gazu ziemnego.

Rosja jest największym dostawcą gazu ziemnego do UE i odpowiada za ponad 40 proc. importu tego paliwa przez Unię, która również w dużym stopniu uzależniona jest od tego kraju jeśli chodzi o import węgla i ropy naftowej.

PR24.pl, PAP, DoS