more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity zmienia zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 10:00
PKP Intercity od środy 1 czerwca wprowadzi nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy.
Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.
Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.Foto: PKPIntercity/twitter

Obywatele Ukrainy będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w wagonach z miejscami do siedzenia klasy 2 pociągów Twoich Linii Kolejowych (TLK) i InterCity (IC) tylko w relacjach od i do Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla, Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa. Pozostałe zasady pozostają bez zmian.

Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.

Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,

Mogą to być na przykład dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku.

Osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej  - dotyczy to mężczyzn w wieku 18–60 lat., oprócz dokumentów tożsamości,  będą musiały okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność  - ważne są także ukraińskie dokumenty.

Nowe zasady bezpłatnych biletów

Od 1 czerwca zmienią się zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Dotychczas ukraińscy obywatele mogli podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce. Od początku czerwca będą mieli taką możliwość tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, czyli Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

Obywatele Ukrainy nieodpłatne bilety w relacjach od wyżej wymienionych lokalizacji mogą pobrać w kasach biletowych danych miejscowości lub u konduktora w pociągu, jeśli podróż rozpoczyna się z tych miejscowości. Darmowe miejscówki na przejazd do tych miejscowości mogą nabyć w kasie biletowej na dowolnej stacji w Polsce lub u konduktora w  pociągu.

Każdy uprawniony obywatel Ukrainy może pobrać bilet na bezpośrednie połączenia do danej destynacji, jak i na przejazd więcej niż jednym pociągiem. Narodowy przewoźnik przypomina, że kolejowe podróże w kierunku Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier poza terenem Polski odbywają się na zasadach przyjętych przez koleje zagraniczne.

Gdzie można się dowiedzieć o nowych zasadach?

Cały czas działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu od godziny  8.00 do 20.00.

Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w Ukrainie, początkowo obywatele tego kraju mogli korzystać z niemal wszystkich połączeń w Polsce jedynie na podstawie ukraińskiego dokumentu tożsamości. Jednak na początku kwietnia kryteria zostały nieco zaostrzone tak by z darmowych przejazdów korzystali jedynie ci, którzy uciekli przed działaniami zbrojnymi

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw