more_horiz
Gospodarka

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. Kapitał przyszłych emerytów zwiększył się niemal o 10 proc.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 13:38
O 281 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrósł o 9,33 proc., a stan subkont - o 7,07 proc. - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury.
Dane z dokonanych waloryzacji rocznych widoczne są już na kontach ubezpieczonych, a od najbliższego weekendu będą również udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Dane z dokonanych waloryzacji rocznych widoczne są już na kontach ubezpieczonych, a od najbliższego weekendu będą również udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.Foto: Shutterstock/fizkes

ZUS poinformował, że jak co roku w czerwcu zwaloryzował kapitał emerytalny ok. 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

- W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont o 7,07 proc. Łącznie o 281 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wskaźniki wpływają na wysokość emerytury

Zakład podał, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych widoczne są już na kontach ubezpieczonych, a od najbliższego weekendu będą również udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

ZUS zapewnił, że wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury.

"Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisaliśmy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 79 tys. zł - wskazano.Pomnożenie kapitału emerytalnego

Zakład poinformował, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,20 proc. w 2019 r., 8,94 proc. w 2020 r.).

Z kolei w 2021 r. stan kont wzrosły o 5,41 proc., a stan subkont o 5,23 proc.

"Nieco niższy wskaźnik waloryzacji był konsekwencją niższego wpływu składek emerytalnych w pierwszym roku pandemii" - zaznaczono w informacji ZUS.

PR24.pl, PAP, DoS