more_horiz
Gospodarka

Mniej wypadków i ofiar. Polacy jeżdżą wolniej i ostrożniej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 11:30
Nadal dużo wypadków ale bezpieczniej, niż rok temu. Komenda Główna policji podsumowała długi, czerwcowy weekend na polskich drogach. Wiele dobrego w poprawie bezpieczeństwa zadziałał nowy, obowiązujący od tego roku taryfikator mandatowy. Wysokie kary najwyraźniej odstraszyły piratów drogowych od wyczynów i przekraczania prędkości.
Każdego dnia długiego weekendu nad bezpieczeństwem na polskich drogach czuwało ponad 4 i poł tysiąca policjantów.
Każdego dnia długiego weekendu nad bezpieczeństwem na polskich drogach czuwało ponad 4 i poł tysiąca policjantów.Foto: Shutterstock/DarSzach

Z policyjnych statystyk wynika, że od ostatniej środy na polskich drogach doszło do 357 wypadków, w których zginęło 30 osób. 389 osób, które uczestniczyły w tych wypadkach, zostało rannych. W tym czasie zatrzymano 1907 pijanych kierowców. 496 zmotoryzowanych zatrzymano natomiast za przekroczenie prędkości.

Każdego dnia nad bezpieczeństwem na polskich drogach czuwało ponad 4 i pół tysiąca policjantów. Porównanie do zeszłorocznego długiego weekendu czerwcowego, ostatnie dni wypadają korzystnie. Podczas zeszłorocznych wyjazdów doszło do nieco większej liczby wypadków. Ofiar także było więcej. Ale to, co zwraca szczególną uwagę, to o wiele niższy wskaźnik liczby kierowców, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Według danych policji spadek sięga nawet 60 procent w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Takie statystyki oznaczałyby, że kierowcy wzięli sobie do serca kwestię nieuchronności i wysokości mandatów na takie wykroczenia.

Wysokie mandaty za łamanie przepisów

Za przekroczenie prędkości o co najmniej 30 kilometrów na godzinę, grozi mandat w wysokości 800 złotych. Przy jeszcze szybszej jeździe taki mandat może wynieść nawet dwa i pół tysiąca złotych. Mimo inflacji, nadal jest to wysoka kwota. Skutecznym straszakiem jest też utrata prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę. Efekt jest nietrudny do przewidzenia – kierowcy jeżdżą wolniej, by nie wpaść w kłopoty.

Policjanci walczą z piratami drogowymi, bo właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Tak było i w czasie długiego, czerwcowego weekendu. Ale przekraczanie dozwolonej prędkości, to niejedyna przyczyna.

 - To wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa, łamanie takich zasad bezpieczeństwa, jak przekraczanie podwójnej, ciągłej linii, czy zwykła brawura – wylicza podkomisarz Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

Brawura przy wyprzedzaniu

Plagą polskich dróg, szczególnie tych jednojezdniowych jest wyprzedzanie bez zachowania należytej ostrożności. Właśnie podczas takich manewrów bardzo często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Cześć kierowców rozpoczynając manewr wyprzedzania, nie upewnia się, czy będzie on bezpieczny i nie narazi ich i innych użytkowników drogi na zagrożenie życia i zdrowia. Nierzadko do wyprzedzania dochodzi mimo ograniczonej widoczności – na wzniesieniach i zakrętach.

Czytaj także:

Żniwo zbiera też nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach. Według policji do takich zdarzeń cały czas dochodzi mimo, że ustawodawca zmienił regulacje tak, by to właśnie piesi byli bezpieczni podczas przechodzenia przez jezdnię.

 - Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy sami na drodze. Są na niej również nie chronieni uczestnicy ruchu drogowego. Są piesi, są rowerzyści, motocykliści, motorowerzyści. Do nich również kierujemy apel o zachowanie rozsądku i o ostrożność na drodze – podsumowuje Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem