more_horiz
Gospodarka

Jest zgoda KE na przejęcie Lotosu przez Orlen. Obajtek: fuzja na przełomie lipca i sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:15
PKN Orlen poinformował, że jest zgoda na przejęcie przez koncern Grupy Lotos. Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos - poinformowała spółka.
PKN Orlen planuje przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
PKN Orlen planuje przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.Foto: PAP/Paweł Supernak

Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami - zaznaczył Orlen w komunikacie. Jak podkreślił koncern, oznacza to zgodę Komisji na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos.

Zawarcie umów z nabywcami oraz wejście w życie umów warunkowych powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję - poinformował też Orlen.

Formalne przejęcie kontroli jeszcze latem

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na konferencji prasowej, że PKN Orlen planuje przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia. Jak podkreślił, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia.

Posłuchaj
00:27 11799580_1.mp3 Daniel Obajtek: Komisja zgodziła się na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos przez PKN Orlen (IAR)

Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - dodał Obajtek.

Jak stwierdził, Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco - zaznaczył.

KE o skutkach fuzji

Europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oceniła, że warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen, gwarantują też, że rynki pozostaną otwarte.

"Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne" - poinformowała Vestager.

Czytaj także:

Zdaniem Komisji połączenie nie spowoduje wzrostu cen ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md