more_horiz
Gospodarka

Japońska firma otworzy fabrykę pod Łodzią. Premier: Polska jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 13:33
Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla szybkiego rozwoju gospodarczego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Ksawerowie w Łódzkiem. Szef rządu wziął udział w inauguracji strategicznej inwestycji w fabrykę pomp ciepła japońskiej firmy Daikin. Jak dodał, zwiększająca się liczba inwestycji zagranicznych świadczy o tym, iż Polska jest krajem atrakcyjnym i bezpiecznym dla inwestorów.
Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla normalnego, szybkiego rozwoju gospodarczego - mówił szef rządu.
Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla normalnego, szybkiego rozwoju gospodarczego - mówił szef rządu.Foto: TT/KPRM

W Ksawerowie pod Łodzią powstanie fabryka firmy Daikin o wartości 300 milionów euro. To największa w ostatnich latach inwestycja zagraniczna w Polsce.

Dobre warunki do działania

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd zapewnia w Polsce dobre warunki dla rozwoju firm międzynarodowych, przy których rozwijają się również firmy polskie.

Posłuchaj
00:25 11830201_1.mp3 Mateusz Morawiecki: zapewniamy dobre warunki do inwestowania w Polsce (IAR)

- Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla normalnego, szybkiego rozwoju gospodarczego - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział: "To nie staw, w którym dobrze łowi się ryby, mętny staw, mętna woda, jest dobrym środowiskiem dla biznesu, tylko uczciwe, przejrzyste procedury".

Premier stwierdził, że zmiany, które wprowadził rząd doprowadziły m.in. do najniższego w historii Polski bezrobocia.

- To co jest naszym sukcesem dla wielu inwestorów rodzi również pytania - i o tym rozmawialiśmy z prezesem firmy Daikin - wskazał.

Jak szkolić dobrych pracowników?

Dodał, że dyskusja ta dotyczyła m.in. tego, w jaki sposób pozyskiwać wysoko wykwalifikowanych pracowników.

- Rozmawialiśmy dzisiaj o szkolnictwie zawodowym, o szkolnictwie technicznym, jak i uniwersytetach i politechnikach, które mogłyby i powinny tworzyć nowe kierunki studiów pod kątem wysoko zaawansowanych technologii - powiedział.

Mateusz Morawiecki powiedział, że co najmniej 1,5 tysiąca miejsc pracy powstanie dzięki inwestycji firmy Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Czytaj także:

Przedsiębiorstwo będzie produkować pompy ciepła. Daikin to jeden z globalnych liderów w produkcji tego typu urządzeń.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md