Większe wydatki na zbrojenia i obowiązkowa służba wojskowa. Łotwa planuje wzmocnić zdolności obronne

Łotwa może być zmuszona do zwiększenia wydatków na obronę i wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej dla swoich obywateli bez względu na płeć, aby ograniczyć ewentualne zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji, powiedział prezydent Egils Levits.

2022-07-13, 09:10

Większe wydatki na zbrojenia i obowiązkowa służba wojskowa. Łotwa planuje wzmocnić zdolności obronne
Łotwa planuje zwiększyć wydatki na obronę kraju.Foto: shutterstock/ Michele Ursi

Łotwa, członek NATO i Unii Europejskiej, planuje stopniowo podnosić swój budżet obronny do 2,5% produktu krajowego brutto do 2025 roku z około 2% obecnie, w ramach zwiększania bezpieczeństwa po tym, jak jej sąsiad Rosja wysłała wojska na Ukrainę pod koniec lutego.

Levits powiedział, że istniejące plany wydatków obejmowały budowę większej liczby baz wojskowych, aby przyjąć więcej wojsk od sojuszników NATO.

- Bezpieczeństwo jest priorytetem naszej dzisiejszej polityki - powiedział Levits. - 2,5% PKB jest zaangażowane już teraz, ale być może nie byłoby to wystarczające i powinniśmy być na to przygotowani.

Prezydent sąsiedniej Litwy wezwał do zwiększenia wydatków na obronę do 3%, po tym jak Polska wprowadziła ten sam cel.

REKLAMA

Obowiązkowa służba wojskowa

Tymczasem minister obrony kraju, Artis Pabriks, również podniósł perspektywę przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej porzuconej w połowie lat 2000. Zasugerował, że służba ta powinna objąć wszystkich obywateli bez względu na płeć.

- Myślę, że powinniśmy mieć równość w tym względzie i popieram ten pomysł dla wszystkich obywateli Łotwy w określonym wieku (...) powinno się to odbywać niezależnie od płci - powiedział, gdyż pozwoliłoby to na zwiększenie liczby osób posiadających umiejętności wojskowe w rezerwie.

Obie proponowane zmiany - dotyczące służby wojskowej i ewentualnego zwiększenia wydatków - zanim wejdą w życie, zostaną rozpatrzone przez parlament. Ministerstwo obrony chce, aby służba wojskowa rozpoczęła się dobrowolnie w przyszłym roku, zanim stanie się obowiązkowa od 2028 roku.

300 miliardów do wykorzystania

Łotwa była wśród pierwszych krajów, które wezwały do wykorzystania około 300 miliardów dolarów w rosyjskich rezerwach państwowych zamrożonych przez zachodnie sankcje, aby odbudować Ukrainę, a Levits powiedział, że europejscy prawnicy szukają sposobów, jak to wdrożyć.

REKLAMA

- Naruszenie prawa międzynarodowego przez Rosję jest najcięższym naruszeniem prawa międzynarodowego od czasów II wojny światowej i prawo międzynarodowe przewiduje również reparacje - powiedział. - Nie powinniśmy pozwolić, aby jedno państwo naruszało prawo międzynarodowe bez konsekwencji.

  • Czytaj także:

"Chcemy zapewnić armii nowoczesny sprzęt". Polskie wojsko otrzyma nowe śmigłowce produkowane w kraju

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej