Sankcje nałożone na Rosję są dewastujące w skutkach. Przejście na gospodarkę wojenną nie pomoże?

Od czasu niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Rada Europy przyjęła sześć pakietów sankcji przeciwko Rosji i Białorusi. Sankcje mają na celu osłabienie zdolności Rosji do finansowania wojny i są skierowane w szczególności do elit politycznych, wojskowych i gospodarczych odpowiedzialnych za inwazję. Sprawdzamy, czy sankcje działają.

2022-07-14, 08:33

Sankcje nałożone na Rosję są dewastujące w skutkach. Przejście na gospodarkę wojenną nie pomoże?
Sankcje nałożone na Rosję osłabiają gospodarkę.Foto: Shutterstock/Deacons docs

Środki restrykcyjne nie są wymierzone w rosyjskie społeczeństwo. Dlatego sektory takie jak żywność, rolnictwo, zdrowie i farmaceutyki są wyłączone z nałożonych środków ograniczających. Chociaż może upłynąć dużo czasu, zanim zobaczymy wpływ niektórych nałożonych sankcji na Rosję, obecne szacunki pokazują, że środki ograniczające już działają zgodnie z oczekiwaniami, a pierwsze rezultaty są widoczne poprzez wskaźniki ekonomiczne.

Rosyjska gospodarka się kurczy

Według raportu Banku Światowego, rok 2022 będzie złym rokiem dla rosyjskiej gospodarki. Produkt Krajowy Brutto (PKB) ma spaść o ponad 11 %. Byłby to największy spadek PKB od czasu upadku Związku Radzieckiego. Ograniczenia dotyczą przywozu i wywozu niektórych towarów. Wykaz zakazanych produktów ma na celu maksymalizację negatywnego wpływu sankcji na gospodarkę rosyjską przy jednoczesnym ograniczeniu konsekwencji dla przedsiębiorstw i obywateli UE.

Dane liczbowe dowodzą, że sankcje przynoszą rezultaty. Bank Światowy szacuje, że w 2022 roku rosyjski handel towarami i usługami znacznie się zmniejszy. Szacunki wskazują, że w 2022 roku stopa inflacji w Rosji gwałtownie wzrośnie, osiągając 22 proc.

Odpowiedź Rosji

Aby nie dopuścić do paraliżu kluczowych przedsiębiorstw kompleksu obronno-przemysłowego, rząd przygotował pakiet legislacyjny, który nakłada na wszystkie podmioty gospodarcze obowiązek realizacji zamówień związanych z przeprowadzeniem rosyjskiej "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie po cenach i terminach ustalonych przez agencje państwowe.

REKLAMA

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która nakłada na firmy i obywateli obowiązek podporządkowania się potrzebom armii. Jak napisał portal "Meduza", firmy nie będą mogły zrezygnować z zawarcia kontraktów z państwem, a wobec pracowników mogą zostać podjęte decyzje naruszające dotychczasowy grafik ich zatrudnienia.


Posłuchaj

Rosja: ustawa o podporządkowaniu gospodarki armii. Źródło: Polskie Radio 0:40
+
Dodaj do playlisty

 

Skuteczność tej de facto mobilizacji gospodarczej pozostaje wątpliwa, ponieważ ścisłe polecenia ministerstw nie mogą być egzekwowane, gdy kluczowe technologie czy części zamienne do urządzeń przemysłowych są niedostępne, ponieważ pochodziły z Zachodu.

Sankcje odwetowe Rosji i inne próby pogłębiania trudności gospodarczych, które mają osłabić jedność Zachodu, w sposób nieunikniony obracają się przeciwko Rosji, zmniejszając jej dochody z ropy naftowej i jeszcze bardziej ograniczając niezbędny import.

REKLAMA

  • Czytaj także:

"Stan zagrożenia energetycznego". Władze Węgier wprowadzają obostrzenia na rynku energii

PolskieRadio24.pl/ Polskie Radio/ IAR/ Rada Europy/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej