more_horiz
Gospodarka

Tesla pozbywa się bitcoina. Elon Musk zmienił zdanie, ale zyski ze spekulacji pozostały

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 08:45
Na początku ubiegłego roku Tesla zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w bitcoina, licząc na to, co producent samochodów elektrycznych nazwał "długoterminowym potencjałem" cyfrowej waluty. Firma sprzedała już trzy czwarte swoich udziałów.
Tesla pozbyła się 75 portfela bitcoinów.
Tesla pozbyła się 75% portfela bitcoinów.Foto: Ding Ting/Xinhua News/East News

- Na koniec drugiego kwartału przekształciliśmy około 75% naszych zakupów Bitcoin w walutę fiat - powiedziała Tesla w swoim oświadczeniu o zarobkach za drugi kwartał w środę. Firma przekazałą, że ta sprzedaż dodała 936 milionów dolarów w gotówce do swojego bilansu.

Każdy może zmienić zdanie

Jest to szybki odwrót dla Tesli i prezesa Elona Muska, który był wielkim zwolennikiem kryptowalut podczas zeszłorocznego wzrostu, często tweetując o różnych walutach cyfrowych. Cena bitcoina straciła połowę swojej wartości w ciągu ostatnich czterech miesięcy podczas tego, co zostało nazwane "krypto zimą".

Dla Tesli, godziwa wartość rynkowa jej udziałów w bitcoinach osiągnęła 2,48 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2021 roku i zakończyła rok na poziomie około 2 miliardów dolarów. Firma nie powiedziała, po jakiej cenie sprzedała ani nie podała wielkości utraty wartości, ale bitcoin rozpoczął drugi kwartał na poziomie bliskim 46 000 USD, a zakończył poniżej 19 000 USD.

Analityk Brian Johnson z Barclays oszacował wcześniej w tym tygodniu, że Tesla rozpozna 460 milionów dolarów utraty wartości związanej z bitcoinami, biorąc pod uwagę spadki cen kryptowaluty.

W maju ubiegłego roku Musk powiedział, że Tesla przestanie akceptować Bitcoin przy zakupie samochodów ze względu na wpływ wydobycia na środowisko, ale dodał, że firma "nie będzie sprzedawać żadnych bitcoinów."

  • Czytaj także:

Wakacje kredytowe a sektor bankowy. Analitycy: nie powinny wpłynąć na rentowność banków

PolskieRadio24.pl/ CNBC/ mib