more_horiz
Gospodarka

Rosja lekceważy zasady lotnictwa międzynarodowego. "Świadome naruszanie wymogów bezpieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 14:16
Komisja Europejska przekazała, że z zadowoleniem przyjęła decyzję Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), wzywającą Rosję do natychmiastowego zaprzestania naruszeń przepisów międzynarodowego lotnictwa w celu zachowania bezpieczeństwa i ochrony ludności cywilnej.
Działania Rosji obejmują m.in. nielegalną podwójną rejestrację samolotów skradzionych firmom leasingowym.
Działania Rosji obejmują m.in. nielegalną podwójną rejestrację samolotów skradzionych firmom leasingowym.Foto: Wikimedia Commons, Konstantin von Wedelstaedt

Decyzja ICAO odnosi się do naruszenia suwerennej przestrzeni powietrznej Ukrainy w kontekście agresji prowadzonej przez Rosję oraz do świadomego i ciągłego naruszania kilku wymogów bezpieczeństwa w celu obejścia przez rząd rosyjski sankcji UE.

Brak certyfikatów bezpieczeństwa

Działania te obejmują nielegalną podwójną rejestrację w Rosji samolotów skradzionych firmom leasingowym oraz zezwolenie rosyjskim liniom lotniczym na eksploatację tych samolotów na trasach międzynarodowych bez ważnego Certyfikatu Zdatności do Lotu, który jest niezbędnym certyfikatem bezpieczeństwa.

Adina Valean, komisarz UE odpowiedzialna za transport, powiedziała, że Rosja nadal lekceważy podstawowe zasady lotnictwa międzynarodowego i nakazuje swoim liniom lotniczym działanie wbrew tym zasadom.

- Z zadowoleniem przyjmuję wyraźne potępienie tego przez Radę ICAO, co odzwierciedla powagę działań podjętych przez Rosję - wskazała.Pierwsza agencja ONZ

ICAO poinformowała w środę 193 państwa członkowskie o rażącym nieprzestrzeganiu przez Rosję międzynarodowego prawa lotniczego i zapowiedziała, że przedstawi tę kwestię na następnym Zgromadzeniu Ogólnym, które odbędzie się od 27 września do 7 października.

ICAO była pierwszą agencją ONZ, która potępiła inwazję Rosji na Ukrainę.

PR24.pl, PAP, DoS