more_horiz
Gospodarka

Czy Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększy wydobycie i sprzedaż węgla? Znamy opinię spółki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 11:00
Jastrzębska Spółka Węglowa(JSW) zapowiada wzrost zwiększy produkcji węgla do celów energetycznych typu orzech oraz rozpoczęła od dziś jego sprzedaż w kopalni Budryk odbiorcom indywidualnym.
Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększy wydobycie i sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych.
Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększy wydobycie i sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych.Foto: PAP/Marcin Bielecki

JSW wskazuje, że wraz z planowym zwiększeniem produkcji granulatu energetycznego, wesprze w ten sposób w obecnej sytuacji rynkowej odbiorców indywidualnych i energetykę zawodową. Spółka wyprodukuje w tym roku o 400 tys. ton węgla do celów energetycznych więcej, niż planowano – ogółem 2,7 mln ton.

Zarząd JSW zdecydował o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych sortymentu Orzech. Węgiel, którego podaż ma wynieść do 180 ton na dobę.

Węgiel tylko dla gospodarstw domowych

Sprzedaż prowadzona jest wyłącznie dla klientów indywidualnych, zużywających węgiel na własne potrzeby, a limit dla jednego kupującego wynosi 3 tony i przysługuje do końca 2022 r. Ponadto, podczas zakupu kupujący powinien mieć dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania.

JSW uruchomiła też produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę, a kolejna taka instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września br. Obie mają wyprodukować do końca br. ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych.

Spółka wyjaśnia, że granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego; służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej, dużych elektrociepłowni, posiadających odpowiednie instalacje.Nowa strategia JSW

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez władze spółki podczas prezentacji zaktualizowanej Strategii JSW S.A. z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW na lata 2022-2030, tegoroczny cel produkcji węgla ustalono na: 14,5 mln ton z zakładanym do 2030 r. wzrostem do 16,1 mln ton, przy zwiększeniu udziału produkcji węgla koksowego z 84 proc. w br., do powyżej 90 proc. od 2026 r. Południowe kopalnie spółki już osiągają ten współczynnik, natomiast jest on obecnie niższy w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Spółka JSW jest największym w Europie producentem węgla koksowego.


PR24/PAP/sw