more_horiz
Gospodarka

Rosyjskie diamenty dostają nową metkę w Indiach. Handel z Europą "po cichu"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 07:15
Eksport diamentów z Rosji szybko się odradza, mimo iż w kwietniu kraje G7 nałożyły sankcje na rosyjską firmę "Alrosa", która odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw tych minerałów.
Świat oskarża Rosję finansowanie wojny ze sprzedaży diamentów.
Świat oskarża Rosję finansowanie wojny ze sprzedaży diamentów.Foto: shutterstock.com

Według Bloomberga większość rosyjskich diamentów kupowana jest w Indiach, ale dostawy trafiają również do krajów europejskich.

"Alrosa" odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw diamentów. W kwietniu USA i inne kraje G7 nałożyły na tę firmę sankcje, co spowodowało gwałtowny spadek eksportu tych szlachetnych kamieni z Rosji na główne rynki, takie jak Indie i Belgia.

Bloomberg pisze, że "Alrosa" ponownie sprzedaje teraz diamenty o wartości ponad 250 milionów dolarów miesięcznie, przy czym w niektórych miejscach sprzedaż jest tylko o 50 milionów dolarów niższa od poziomu sprzed inwazji na Ukrainę. Sprzedaż wzrosła, ponieważ niektóre indyjskie banki odkryły, jak ułatwić transakcje w walutach innych niż dolary.

Handel po cichu

Według ekspertów pojawiło się powszechne zaniepokojenie konsekwencjami handlu rosyjskimi diamentami. Transakcje są zawierane "po cichu", a "Alrosa" przestała publikować jakiekolwiek informacje o sprzedaży lub danych finansowych.Bloomberg przypomina, że niektórzy przedstawiciele branży diamentowej nalegają na wykluczenie rosyjskich kamieni z rynku. Amerykańskie firmy Tiffany & Co. oraz Signet Jewellers Ltd ogłosiły, że przestaną kupować diamenty wydobywane w Rosji.

Zdaniem Bloomberga kupcy indyjscy i belgijscy, a także handlarze biżuterią z Chin i Bliskiego Wschodu nadal jednak chcą kupować rosyjskie diamenty, więc szukają rozwiązań, które pozwolą uniknąć problemów z płatnościami po nałożeniu sankcji.

  • Czytaj także:

Dodatek węglowy. Sprawdź, jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek

PolskieRadio24.pl/ PAP/ NYT/ mib