more_horiz
Gospodarka

Dodatkowe środki dla samorządów. Minister finansów: budżet na 2023 r. odpowiada na aktualne wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 13:54
Budżet na 2023 r. jest ambitny i odpowiada na wyzwania, z jakimi przychodzi i przyjdzie nam się mierzyć w przyszłym roku - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak przekazała, dodatkowe środki trafią m.in. do samorządów. Podkreśliła również, że w nowym budżecie zaplanowano wzrost subwencji oświatowej o ponad 13 proc.
Minister finansów podsumowała, że budżet na rok 2023 r. jest ambitny i odpowiada na wyzwania z jakimi przyszło i przyjdzie nam się mierzyć.
Minister finansów podsumowała, że budżet na rok 2023 r. jest ambitny i odpowiada na wyzwania z jakimi przyszło i przyjdzie nam się mierzyć.Foto: PAP

Jak mówiła szefowa resortu finansów, dodatkowe środki trafią także do samorządów.

- W tym roku zasilenie jednostek samorządu terytorialnego dodatkowymi środkami - 13,7 mld zł, o których warto powiedzieć, że one przekraczają kwotę subwencji rozwojowej, która potencjalnie w roku 2023 wynosiłaby około 7,8 mld zł. To są środki bardzo potrzebne samorządom na bieżące funkcjonowanie - podkreśliła minister.


Posłuchaj
00:35 Minister finansów M. Rzeczkowska o budżecie na 2023 roku.mp3 Minister finansów M. Rzeczkowska o budżecie na 2023 roku (IAR)

Jak dodała, samorządy zgłaszają własne potrzeby, które wynikają m.in. ze wzrostu cen surowców energetycznych.

- Te pieniądze, po tym jak ustawa zostanie przyjęta przez Sejm, będą mogły być wydatkowane przez samorządy. Bardzo ważny jest tu obszar energooszczędności, dopłat do ciepłownictwa - zaznaczyła Magdalena Rzeczkowska.Minister podsumowała, że budżet na rok 2023 r. jest ambitny i odpowiada na wyzwania z jakimi przyszło i przyjdzie nam się mierzyć.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS