more_horiz
Gospodarka

Rządowe formy wsparcia konsumentów wobec wzrostu cen energii. Przypominamy najważniejsze z nich

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 10:20
Obserwowany wzrost cen energii elektrycznej dotyka nie tylko Polski, ale również innych państw unijnych. Wynika on z nałożenia się szeregu niesprzyjających okoliczności, w szczególności inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego polski rząd podejmuje szereg działań, by w dobie globalnego kryzysu wspierać polskich konsumentów i przedsiębiorców.
Dodatek osłonowy jest kolejnym wparciem dla gospodarstw domowych.
Dodatek osłonowy jest kolejnym wparciem dla gospodarstw domowych.Foto: shutterstock/MAXSHOT.PL

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to dalsze trwanie korzystnych rozwiązania w zakresie akcyzy. Sprawdzamy, jakie jeszcze wsparcie jest udzielane gospodarstwom domowym w celu poradzenia sobie z rosnącymi kosztami energii.

Założenia Tarczy Solidarnościowej. Źródło: MKiŚ Założenia Tarczy Solidarnościowej. Źródło: MKiŚ

Rozwiązania w zakresie akcyzy oznaczają obniżkę jej stawek do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Dodatkowo z akcyzy zwolniona jest energia elektryczna wykorzystywana przez gospodarstwa domowe.

Do tej pory rząd podjął działania osłonowe w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Pakiet ochronny przewiduje czasowe zmniejszenie od początku 2022 r. obciążeń podatkowych w obrębie energii elektrycznej, gazu ziemnego, ciepła czy też paliw. Konsumenci mogą również skorzystać z dodatku osłonowego.

Dodatek osłonowy zapewni ok. 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce wsparcie w pokryciu części kosztów energii oraz w obliczu powiązanych z nimi rosnących cen żywności i usług. Wnioski o dodatek osłonowy można składać do końca października 2022 r. Maksymalna kwota pomocy to ponad 1400 zł.

Rząd chroni gospodarstwa domowe również przed narastającym wzrostem cen węgla. Wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek węglowy, który wyniesie 3 tys. zł. Pomoc finansowa zasili budżety domowe, dla których głównym źródłem ciepła jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Na wypłatę dodatku rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.

Wysokość wsparcia dla beneficjentów

Dodatek, bez progów dochodowych, dla właścicieli niektórych indywidualnych źródeł ciepła przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła i wynosić będzie odpowiednio:

  • 3 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 390 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż);
  • 1 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 530 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 122 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł olejowy.

Warunki i terminy

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatek w projektowanej ustawie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. Termin na składanie do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wniosków o wypłatę upływa 30 listopada 2022 roku.

Program ograniczenia wzrostu cen ciepła systemowego dla gospodarstw domowych

Rada Ministrów podjęła także decyzję o wsparciu dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej od wytwórców ciepła systemowego. Jak wyjaśniła minister Anna Moskwa, chodzi o ustalenie taryfy z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu rząd ochroni odbiorców przed gwałtownym wzrostem cen i ograniczy podwyżki rachunków za ciepło - powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Tarcza Solidarnościowa

Podczas wspólnej konferencji, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy zaprezentowana została Tarcza Solidarnościowa, czyli kolejny pakiet rozwiązań, mający na celu złagodzenie efektów rosnących cen energii elektrycznej.

- Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty - nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh - mówiła minister Anna Moskwa.

Założenia Tarczy Solidarnościowej. Źródło: MKiŚ Założenia Tarczy Solidarnościowej. Źródło: MKiŚ

- W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę - powyżej 2000 lub 2600 kWh. Dodatkowo, po stronie obywateli nie ma żadnej biurokracji, lub będzie ona ograniczona do minimum. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników - wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością - jeden dokument potwierdzający - tłumaczyła minister klimatu i środowiska.

Czytaj także:

PolslskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ MF/ MKiŚ/ mb