Jaki procent polskich firm wie jak ograniczać zużycie energii? Znamy raport PIE

2022-09-22, 13:00

Jaki procent polskich firm wie jak ograniczać zużycie energii? Znamy raport PIE
Polska jest w czołówce krajów UE wykorzystujących środki z EBI. Wsparcie pomoże zdynamizować zieloną transformację i rozwój polskiej gospodarki.Foto: Shutterstock/chuyuss

Tylko 40 proc. firm wdrożyło technologie ograniczające koszty energii, a 18 proc. z nich dopiero to planuje - twierdzą eksperci Polski Instytut Ekonomiczny. W ich opinii zużycie energii można obniżyć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent m.in. modernizując system oświetlenia czy wentylacji.

Z najnowszego wydania "Tygodnia Gospodarczego PIE", widać że coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych posiadaniem własnych źródeł wytarzania energii.

"Inwestycji wymaga również wdrażanie technologii ograniczających zużycie surowców i materiałów" - stwierdzili. Takie inwestycje poniosło więcej niż co czwarte przedsiębiorstwo, a w planach ma je 18 proc. - poinformowali, wskazując na wrześniowe badanie PIE i BGK prowadzone w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury.

Co firmy już zrobiły?

"Z naszych badań wynika, że blisko 40 proc. przedsiębiorstw wdrożyło już technologie ograniczające koszty energii, a 18 proc. ma takie działanie w planach" - uważają eksperci PIE. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego,  co piąty przedsiębiorca wprowadził automatyzację procesów biznesu, a blisko co dziesiąty tego typu przedsięwzięcie ma dopiero w planach.

Największy odsetek wskazań na inwestycje obniżające koszty funkcjonowania przedsiębiorstw występuje w firmach dużych. Ponad 40 proc. z nich inwestuje w automatyzację procesów biznesowych; technologie ograniczające koszty energii wdraża 45 proc., zaś technologie ograniczające zużycie surowców i materiałów – 36 proc. - wynika z badania PIE i BGK.

Czy średnie i małe firmy też się dostosowują?

Relatywnie duży odsetek wskazań na działania redukujące koszty prowadzenia biznesu występuje w firmach średnich. Nieco słabiej natomiast wypadają firmy małe i mikro, ponieważ dysponują one kapitałem o innej skali i inną zdolnością kredytową.. Największy procent firm mikro i małych zdecydował się na wdrożenie technologii ograniczających koszty energii (odpowiednio: 28 proc. i 37 proc.).


PR24/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej