more_horiz
Gospodarka

Ropa w USA zalicza pierwszą kwartalną zniżkę cen od ponad 2 lat. Mocny dolar sprzyja spadkom cen surowców

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 08:45
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym spadają, a surowiec zalicza pierwszy kwartał od ponad 2 lat ze spadkiem notowań. Na rynkach eskaluje niepokój o globalne spowolnienie gospodarcze, a mocny kurs USD zniechęca inwestorów do angażowania kapitału w surowce wyceniane w tej walucie.
Na rynkach panuje wysoka zmienność cen surowców.
Na rynkach panuje wysoka zmienność cen surowców.Foto: shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 80,90 USD, niżej o 0,41 proc., po spadku w III kw. o ok. 24 proc. Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 87,89 USD za baryłkę, niżej o 0,68 proc.

Mocny dolar

Na rynkach rosną obawy o popyt na paliwa po tym, jak bankierzy centralni z Fed powtórzyli w czwartek, że w USA będą kontynuowane podwyżki stóp procentowych, aby powstrzymać wysoką inflację.

Wzrostowi notowań ropy nie sprzyja też mocny kurs dolara, który w tym miesiącu bił rekordy zwyżek, co powodowało, że towary wyceniane w amerykańskiej walucie były droższe dla kupujących posiadających inne waluty.

Większy popyt na ropę i jej produkty mógłby pojawić się w Chinach, ale ożywienie gospodarcze w tym kraju jest nadal zagrożone z powodu blokad wprowadzanych przez krajowe władze w walce z epidemią Covid-19 i utrzymującej się dekoniunktury w chińskim sektorze nieruchomości.

Do swojego posiedzenia 5 października przygotowują się kraje sojuszu OPEC+. Ocenią one sytuację na rynkach ropy i ustalą poziom dostaw surowca w listopadzie.

Już rozpoczęły się wstępne rozmowy delegatów z OPEC+ w sprawie obniżenia dostaw ropy, ale na razie rozważana jest wielkość możliwej obniżki, jeśli w ogóle do niej dojdzie.

Grupa na wrześniowym posiedzeniu zdecydowała o cięciu dostaw ropy w X o 100 tys., baryłek dziennie.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib