Spadają ceny gazu. Surowiec jest prawie o połowę tańszy w stosunku do maksimum z bieżącego roku
W poniedziałek około godz. 9 rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach listopadowych tanieje o 5,72 proc., do 178 euro za MWh. O ponad 5 proc. tanieje też gaz z dostawą w miesiącach zimowych.
2022-10-03, 09:50
Cena gazu z dostawą w listopadzie ok. godz. 9 zniżkuje o 5,72 proc., do 178 euro za MWh. Spada też cena w kontraktach grudniowych - o 5,24 proc., do 185 euro za MWh.
Zniżkują również ceny dostaw gazu w pierwszych miesiącach 2023 r. Kontrakty styczniowe tanieją o 5,23 proc., do 187 euro za MWh, a gaz z dostawą w lutym - o 5,15 proc., do 187,1 euro za MWh.
Gaz ziemny w piątek na zamknięciu w holenderskim hubie TTF w kontraktach listopadowych kosztował 188,8 euro za MWh, a w kontraktach grudniowych 195,23 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., gaz ziemny w hubie TTF kosztował ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie notowania przekraczały poziom 349 euro za MWh.
Problemy we Włoszech
"Gazprom nie dostarczy nam poniedziałkowej transzy gazu" - poinformowała w niedzielę spółka ENI, cytowana przez agencję Reutera. ENI podała, że rosyjski gaz najprawdopodobniej nie dotrze do Włoch także we wtorek.
W sobotę koncern poinformował o zawiadomieniu Gazpromu, w którym rosyjska firma wyjaśniła niemożność realizacji dostaw gazu do Włoch z powodu wstrzymania jego tranzytu przez Austrię.
- Począwszy od dzisiaj Gazprom nie dostarcza gazu dla ENI, ponieważ - jak wynika z jego komunikatów - nie jest w stanie spełnić wymogów koniecznych do tego, by otrzymać usługę przesyłu gazu przez Austrię - oświadczył rzecznik włoskiej firmy w rozmowie z agencją Ansa. - Wiadomo nam jednak, że Austria dalej otrzymuje gaz w punkcie przekazu na granicy słowacko- austriackiej - dodał.
REKLAMA
Rosyjski koncern państwowy utrzymuje, że jest to skutek zmian regulacyjnych w Austrii, które nastąpiły w końcu września. Oznajmił też, że w celu rozwiązania problemu współpracuje z odbiorcami z Włoch.
Od grudnia zeszłego roku uzależnienie Włoch od gazu z Rosji spadło z 40 do 18 procent. Ministerstwo Transformacji Ekologicznej poinformowało o 90 proc. zapełnieniu włoskich magazynów gazu.
PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA