more_horiz
Gospodarka

"To odpowiedzialny i ambitny projekt na trudne czasy". Minister finansów prezentuje założenia budżetowe

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:36
To odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy, który stanowi odpowiedź rządu na sytuację geopolityczną i uwarunkowania makroekonomiczne - powiedziała w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2023 r.
Minister finansów podkreśliła, że sytuacja polskich finansów publicznych jest dobra i że rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych budżetu wyniosła na koniec września tego roku 126 mld zł.
Minister finansów podkreśliła, że sytuacja polskich finansów publicznych jest dobra i że rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych budżetu wyniosła na koniec września tego roku 126 mld zł.Foto: Ministerstwo Finansów/Twitter

- Gdy już udało się nam wspólnymi siłami przezwyciężyć kryzys pandemiczny, stanęliśmy w obliczu kryzysu energetycznego i geopolitycznego wskutek wybuchu wojny na Ukrainie - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że w projekcie budżetu rząd połączył odpowiedzialność za finanse publiczne z kontynuacją programów społecznych. Przedstawiła m.in. założenia makroekonomiczne do projektu budżetu.

- W 2022 realny PKB wzrośnie o 4,6 proc., a w przyszłym roku nastąpi pogorszenie sytuacji gospodarczej. Przewidujemy obniżenie tempa wzrostu PKB do 1,7 proc. - powiedziała szefowa resortu finansów.


Posłuchaj
00:28 x1 Minister finansów o projekcie budżetu na 2023 rok.mp3 Minister finansów o projekcie budżetu na 2023 rok (IAR)

 

Deficyt budżetowy nie większy niż 68 mld zł

Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że prognozy zapisane w budżecie są zbliżone do prognoz rynkowych oraz formułowanych przez NBP i Komisję Europejską.

- Scenariusz zakłada utrzymanie się dobrej sytuacji na rynku pracy do końca tego roku, zatrudnienie wzrośnie o 1,8 proc., a bezrobocie na koniec roku wyniesie 5 proc. W przyszłym roku popyt na pracę obniży się, zatrudnienie spadnie nieznacznie, o 0,5 proc., a bezrobocie na koniec roku wyniesie 5,4 proc. - stwierdziła.

Dodała także, że średnioroczna inflacja ma wynieść 9,8 proc.

Minister Rzeczkowska przedstawiła prognozowany poziom dochodów i wydatków budżetu państwa w 2023 r. - dochody budżetu mają wynieść 604,7 mld zł, a wydatki - 672,7 mld zł.

Jak wskazano w projekcie, deficyt budżetowy będzie nie większy niż 68 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) założono na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 53,3 proc. PKB.

Jak stwierdziła minister finansów, jest to poziom niższy od zapisanego w traktacie z Maastricht 60 proc. PKB, co czyni Polskę jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, które mają ten wskaźnik zgodny z wymaganiami traktatowymi.


Posłuchaj
00:28 x2 Minister finansów o projekcie budżetu na 2023 rok.mp3 Minister finansów o projekcie budżetu na 2023 rok (IAR)

 

Uszczelnienie systemu podatkowego

Minister finansów podkreśliła, że sytuacja polskich finansów publicznych jest dobra i że rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych budżetu wyniosła 126 mld zł na koniec września tego roku. Magdalena Rzeczkowska wyjaśniła, że jednym z powodów dobrej sytuacji budżetu jest uszczelnienie systemu podatkowego.

- W ciągu siedmiu lat zmniejszyliśmy lukę VAT z 24,1 proc. do 4,3 proc. To jest spadek o 82 proc. - powiedziała.

Minister finansów poprosiła Sejm o przyjęcie projektu ustawy budżetowej.

- Projekt ustawy to odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy, który stanowi odpowiedź rządu na sytuację geopolityczna i uwarunkowania makroekonomiczne. Koncentruje się na zwiększeniu nakładów inwestycyjnych, w tym przede wszystkim na obronę narodową, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i stabilności finansów publicznych - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS/koz/kor