more_horiz
Gospodarka

Ropa w USA tanieje. Obawy o politykę Fed silniejsze niż o cięcia dostaw z OPEC+

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 08:30
Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku spadają w poniedziałek rano. Na rynkach dominują obawy, że mocne podwyżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalna wpłyną na ograniczenie popytu na paliwa - w ten sposób zahamowane zostały wzrosty cen ropy wywołane ostatnią decyzją krajów OPEC+ o zmniejszeniu dostaw surowca.
Na poziomie krajowym 20 proc. stacji benzynowych doświadczyło braków paliwa
Na poziomie krajowym 20 proc. stacji benzynowych doświadczyło braków paliwaFoto: shutterstock/RachenStocker

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 91,77 USD, niżej o 0,94 proc. Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 96,96 USD za baryłkę, niżej o 0,98 proc.

OPEC+ ograniczy wydobycie

W środę Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili na szczycie w Wiedniu zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie na listopad.

To największa redukcja produkcji kartelu od czasu głębokich cięć uzgodnionych na początku pandemii COVID-19 w 2020 r.

Decyzja ta wywołała na rynkach mocne wzrosty cen ropy naftowej - na NYMEX w USA o 17 proc., ale teraz inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej w USA może spowodować osłabienie popytu na ropę i paliwa.

Dane z amerykańskiego rynku pracy z ub. tygodnia pokazały, że rynek ten jest nadal bardzo mocny, a to podsyciło oczekiwania, że amerykańska Rezerwa Federalna dokona kolejnej dużej podwyżki stóp procentowych na swoim najbliższym posiedzeniu w listopadzie.

- Cięcia dostaw ropy przez OPEC+, które uzgodniono w ub. tygodniu, zostały już przez rynek strawione - mówi Vishnu Varathan, szef działu ekonomii i strategii Azji w Mizuho Bank Ltd.

Analitycy Citigroup Inc, wskazują, że chociaż "na papierze" redukcja dostaw ropy przez OPEC+ jest duża, to efektywne cięcie będzie znacznie mniejsze, ponieważ państwa sojuszu już nie osiągają ustalonych dla nich limitów dostaw. Dodają, że działanie OPEC+ może się obrócić przeciwko interesom sojuszu, jeśli jeszcze bardziej uderzy w aktywność gospodarczą krajów na świecie i ograniczy popyt na ropę.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib