Zgodnie z założeniami przyjętymi przez KNF, od początku 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.
Wybór nowego wskaźnika referencyjnego to efekt ustawy o wsparciu kredytobiorców, która narzuciła bankom konieczność odejścia od tzw. wskaźników wyprzedzających. Wskaźniki wyprzedzające są oparte głównie na szacunkach analityków na temat kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (np. WIBOR). Wskaźniki wyprzedzające będą zastąpione przez wskaźniki, które oparte są na transakcjach, a więc uzależnionych od wysokości oprocentowania depozytów w transakcjach międzybankowych.
Obliczanie wskaźnika w oparciu o rzeczywiście zawierane transakcje może doprowadzić do spadku oprocentowania kredytów w porównaniu do dotychczas stosowanego WIBORu.
Banki szykują się do zmian
Zgodnie z informacjami napływającymi z banków udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR.
Notowania WIRON. Źródło: GPW Benchmark
"PKO Bank Polski przygotowuje się do zaoferowania klientom kredytów opartych o WIRON zgodnie z przyjętą mapą drogową. Udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR" - przekazał bank w odpowiedzi na pytania o to, czy będzie on oferował równolegle kredyty oparte na obu wskaźnikach.
Z "mapy drogowej KNF" wynika także, że wcześniej, bo jeszcze w tym roku uczestnicy rynku finansowego będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych.
"Zgodnie z mapą drogową indeks WIRON powinien być dostępny jeszcze w 2022 r. Bank zamierza być gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy" - stwierdzono w odpowiedziach PKO BP.
Według opublikowanego przez KNF harmonogramu proces tej zmiany ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2025 r.
Obliczanie WIRON
WIRON jest indeksem transakcyjnym opracowywanym na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.
Indeks WIRON ustala się jako średnią stopę procentową ważoną wolumenem (publikowaną z dokładnością do 3 miejsc po przecinku) obliczaną na podstawie zbioru transakcji z danego dnia poddanego korekcie.
Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ GPW Benchmark/ mib,kor