more_horiz
Gospodarka

Zmiana stawki WIBOR na WIRON. Możliwy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 08:55
Wskaźnik WIBOR, na którym dotychczas oparte były kredyty hipoteczne wkrótce zmieni się na WIRON. Nowy wskaźnik jest obliczany na bazie rzeczywistych transakcji zawieranych na rynku międzybankowym. Wprowadzenie zmiany oznacza między innymi spadek oprocentowania kredytów hipotecznych.
WIRON zastąpi WIBOR.
WIRON zastąpi WIBOR.Foto: Shutterstock/goodluz

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez KNF, od początku 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

Wybór nowego wskaźnika referencyjnego to efekt ustawy o wsparciu kredytobiorców, która narzuciła bankom konieczność odejścia od tzw. wskaźników wyprzedzających. Wskaźniki wyprzedzające są oparte głównie na szacunkach analityków na temat kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (np. WIBOR). Wskaźniki wyprzedzające będą zastąpione przez wskaźniki, które oparte są na transakcjach, a więc uzależnionych od wysokości oprocentowania depozytów w transakcjach międzybankowych.

Obliczanie wskaźnika w oparciu o rzeczywiście zawierane transakcje może doprowadzić do spadku oprocentowania kredytów w porównaniu do dotychczas stosowanego WIBORu.

Banki szykują się do zmian


Zgodnie z informacjami napływającymi z banków udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR.


Notowania WIRON. Źródło: GPW Benchmark Notowania WIRON. Źródło: GPW Benchmark

"PKO Bank Polski przygotowuje się do zaoferowania klientom kredytów opartych o WIRON zgodnie z przyjętą mapą drogową. Udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR" - przekazał bank w odpowiedzi na pytania o to, czy będzie on oferował równolegle kredyty oparte na obu wskaźnikach.

Z "mapy drogowej KNF" wynika także, że wcześniej, bo jeszcze w tym roku uczestnicy rynku finansowego będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych.

"Zgodnie z mapą drogową indeks WIRON powinien być dostępny jeszcze w 2022 r. Bank zamierza być gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy" - stwierdzono w odpowiedziach PKO BP.Według opublikowanego przez KNF harmonogramu proces tej zmiany ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2025 r.

Obliczanie WIRON

WIRON jest indeksem transakcyjnym opracowywanym na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.

Indeks WIRON ustala się jako średnią stopę procentową ważoną wolumenem (publikowaną z dokładnością do 3 miejsc po przecinku) obliczaną na podstawie zbioru transakcji z danego dnia poddanego korekcie.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ GPW Benchmark/ mib,kor

REKLAMA