Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie. Polska i Korea podpisały list intencyjny
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r. Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).
2022-10-31, 10:05
Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisała z Polską list intencyjny w sprawie budowy elektrowni atomowej. KHNP jest spółką zależną należącą w całości do południowokoreańskiego KEPCO, które jest właścicielem i operatorem 21 koreańskich elektrowni jądrowych oraz 27 elektrowni wodnych.
Usługi świadczone przez KHNP - zajmującą trzecie miejsce na świecie pod względem mocy elektrowni jądrowych - obejmują studia wykonalności i pomoc techniczną w zakresie modyfikacji i udoskonalania projektów elektrowni, a także zagraniczną eksploatację koreańskich elektrowni jądrowych. KHNP zatrudnia około 7600 pracowników, posiada prawie 25 proc. koreańskich elektrowni i dostarcza ponad 34 proc. całkowitej energii elektrycznej w kraju.
Energetycznie wolna Korea
Dążenie Korei do rozwoju energetyki jądrowej jako istotnego źródła energii wynikało z silnej chęci uniezależnienia się od importu energii, który do niedawna wynosił 97 proc. Organizacją, na którą przede wszystkim spadła ta odpowiedzialność było KEPCO. KEPCO, największa koreańska spółka z udziałem rządu (51 proc.), wraz ze swoimi pięcioma spółkami zależnymi zajmującymi się wytwarzaniem energii jądrowej, odgrywa kluczową rolę w promowaniu statusu koreańskiej inżynierii, produkcji, budowy, eksploatacji i utrzymania w sektorze jądrowym. To całkowite rozwiązanie nuklearne określane jest jako "One KEPCO".
Posiadając większościowe udziały w pięciu spółkach zależnych działających w sektorze jądrowym, KEPCO jest w stanie zająć się każdym aspektem eksploatacji elektrowni jądrowej - od projektu i rozwoju aż do likwidacji. Oprócz spółek zależnych i podstawowych kompetencji firmy, One KEPCO korzysta również z wkładu ponad 1300 dostawców usług outsourcingu procesów biznesowych (BPO) oraz przedstawicieli sektora prywatnego.
REKLAMA
Współpraca z liderami
Koreańskie firmy wysokiej technologii, w tym między innymi Samsung Engineering & Construction, Hyundai Engineering & Construction, Daelim, SK Engineering & Construction, Dong-A Construction, Doosan Heavy Industries & Construction, GS Construction oraz Daewoo Engineering & Construction, są kluczowe dla zdolności KEPCO do budowy najbardziej zaawansowanych reaktorów jądrowych w konkurencyjnie krótkim czasie.
Ponadto One KEPCO nie byłoby kompletne bez udziału kilku głównych światowych graczy w przemyśle jądrowym, z którymi firma zawarła umowy o partnerstwie strategicznym, w tym Westinghouse ze Stanów Zjednoczonych, Toshiba z Japonii oraz innych światowych przedsiębiorstw, które biorą udział w zagranicznych projektach KEPCO.
KEPCO w planach budowy i eksploatacji elektrowni atomowych uwzględnia lokalne firmy. Od pierwszego etapu firmy z kraju, w którym budowana jest elektrownia, mogą uczestniczyć w jej budowie i projektowaniu. Produkcja urządzeń, eksploatacja i utrzymanie to kolejne sposoby na odegranie roli przez lokalne, polskie podmioty, które ostatecznie przyczynią się do tego, że kraj otwierający elektrownię stanie się bardziej samodzielnym graczem na rynku energii jądrowej.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ Reuters/ KEPCO/ mib/ kor
REKLAMA