more_horiz
Gospodarka

"Jak nie wpaść w pułapkę oszustów". UOKiK i Rzecznik Finansowy przypominają o najważniejszych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 11:46
Oszuści sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody manipulacji i wyłudzania danych dostępowych do rachunków - ostrzega prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Podkreśla przy tym, że banki nie wypełniają ustawowych obowiązków i wprowadzają konsumentów w błąd.
Pułapką może też być sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych. Oszust może udawać osobę zainteresowaną zakupem.
Pułapką może też być sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych. Oszust może udawać osobę zainteresowaną zakupem.Foto: shutterstock.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostaje skargi od konsumentów na tzw. transakcje nieautoryzowane, czyli transakcje wykonane bez zgody właściciela rachunku czy karty płatniczej. Może to być np. przelanie przez oszusta środków na inny rachunek - często zagraniczny, czy wypłata BLIK.

- Z Rzecznikiem Finansowym zauważamy, że transakcje nieautoryzowane są ogromnym problemem społecznym. Oszuści sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody manipulacji i wyłudzania danych dostępowych do rachunków. Niestety, banki nie wypełniają swoich ustawowych obowiązków i wprowadzają konsumentów w błąd - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według niego konsumentom wciąż brakuje odpowiedniej wiedzy o tym, jak bronić się przed pułapkami oszustów, a także, jakie prawa przysługują im w sytuacji, gdy dojdzie do nieautoryzowanej transakcji.

- Stąd pomysł na wspólną akcję edukacyjną - dodaje.

Pozyskanie loginu i hasła

Jak zaznaczył Rzecznik Finansowy dr Bohdan Pretkiel, banki mają obowiązek zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zgromadzonych przez klientów środków oraz transakcji, ograniczone jedynie prawem do prywatności klienta.

- Przerzucanie na klientów konsekwencji złamania przez przestępców zabezpieczeń systemu bankowego przeczy założeniom leżącym u jego podstawy - podkreśla.

Dodaje, że klient dokonując transakcji ma uzasadnione przekonanie o tym, że jego bank zapewni mu wysoki standard ochrony.

- Dyrektywa PSD2 wyraźnie wskazuje, że tym standardem jest, by bank w przypadku, gdy nie stwierdzi próby wyłudzania środków ze strony klienta automatycznie zwracał na jego konto utracone środki - mówi.

Eksperci UOKiK i Rzecznik Finansowy radzą konsumentom, jak nie wpaść w pułapki oszustów. Wskazują m.in., by uważać na tzw. telefon od "pracownika banku".

"Oszust może podszywać się pod numer infolinii twojego banku (tzw. spoofing). Najczęściej próbuje wzbudzić u ciebie niepokój, mówiąc o próbie kradzieży środków z twojego rachunku" - zauważono.

Dodano, że oszust prosi o zainstalowanie na telefonie lub komputerze oprogramowania, które ma przeskanować urządzenie w celu wykrycia złośliwego oprogramowania i zablokowania transakcji.

"W rzeczywistości programy te pozwalają na śledzenie twojej aktywności i pozyskanie w ten sposób loginu i hasła do bankowości" - ostrzegają eksperci.

Link do "odbioru środków"

Należy też uważać na SMS-y udające te od firm dostarczających prąd, gaz czy przesyłki. Oszuści informują w nich o rzekomej zaległości w płatnościach i wysyłają link do dokonania dopłaty. Kliknięcie przekierowuje na fałszywą stronę przypominającą strony pośredników płatności.

"W ten sposób oszuści zdobędą twoje dane uwierzytelniające" - wskazano.

Pułapką może też być - jak informuje UOKiK - sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych. Oszust może udawać osobę zainteresowaną zakupem. Na komunikatorze wysyła link do "odbioru środków"; kliknięcie w niego powoduje przekierowanie na fałszywą stronę internetową, łudząco przypominającą strony pośredników płatności lub banków.

"Uważaj, jeśli wpiszesz tam swoje dane uwierzytelniające (np. dane karty płatniczej), to podasz je oszustowi" - ostrzegają eksperci.
UOKiK przypomina, że aby uniknąć utraty pieniędzy z rachunku nie należy podawać czy wysyłać nikomu loginu i hasła do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej.

"Prawdziwy pracownik banku nie będzie cię o to pytać" - podkreśla Urząd.

Odpowiedzialność dostawcy usług

Nie powinno się też klikać w linki przesłane SMS-em.

"Potwierdź ewentualne istnienie zaległości samodzielnie, kontaktując się np. z dostawcą gazu czy firmą kurierską" - zwracają uwagę specjaliści.

W przypadku telefonu od osoby przedstawiającej się jako pracownik banku, eksperci radzą, by rozłączyć się i samodzielnie znaleźć numer infolinii, by potwierdzić, czy ktoś do nas dzwonił.

Eksperci przestrzegają też, by nie instalować oprogramowania z przesłanych linków w trakcie rozmowy telefonicznej dotyczącej rachunku lub środków na nim zgromadzonych.

"Gdy oszustom udało się zdobyć dostęp np. do rachunku płatniczego lub danych karty płatniczej - jak najszybciej poinformuj swojego dostawcę usług płatniczych, zastrzeż kartę i zmień dane do logowania lub zablokuj rachunek płatniczy" - radzą eksperci.

"Jak najszybciej zgłoś także sprawę policji i poinformuj o tym swojego dostawcę usług płatniczych" - dodają.

UOKiK przypomina, że dostawca usług płatniczych jest odpowiedzialny za to, by transakcje odbywały się "za zgodą i wiedzą właściciela instrumentu płatniczego (np. rachunku lub karty)". Na bankach ciąży też obowiązek ochrony środków na rachunku.

"Dlatego dostawca usług płatniczych, poza dwoma wyjątkami, ma obowiązek zwrócić konsumentowi kwotę nieautoryzowanej transakcji najpóźniej do końca następnego dnia roboczego (tzw. termin D+1) po stwierdzenia braku jej autoryzacji" - wskazano.

Jak nie dać się zmanipulować

Wyjątki przewidziane w przepisach dotyczą sytuacji, gdy dostawca usług płatniczych ma uzasadnione podejrzenie, że konsument poprzez swoje zgłoszenie i żądanie zwrotu kwoty transakcji, którą autoryzował, próbuje dokonać oszustwa, oraz zawiadomi o tym organy ścigania; oraz w przypadku, gdy zgłoszenie nieautoryzowanej transakcji nastąpiło po upływie 13 miesięcy od dnia obciążenia rachunku płatniczego.

Na stronie finanse.uokik.gov.pl wskazano, jak nie dać się zmanipulować oszustom i jakie prawa ma konsument, gdy wbrew jego woli dojdzie do transakcji oszukańczej.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA