more_horiz
Gospodarka

Rośnie globalna moc energii odnawialnej. MAE: kryzys energetyczny staje się punktem zwrotnym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 13:56
W czasie najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2.400 gigawatów - wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Stwierdzono, że globalny kryzys energetyczny napędza inwestycje w odnawialne źródła energii.
Prognozowany wzrost jest o 30 proc. wyższy niż oczekiwano rok temu. OZE będą odpowiadać za 90 proc. globalnej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych 5 lat.
Prognozowany wzrost jest o 30 proc. wyższy niż oczekiwano rok temu. OZE będą odpowiadać za 90 proc. globalnej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych 5 lat.Foto: Shutterstock/geniusksy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) oszacowała, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2.400 gigawatów, czyli o tyle, co wynosi cała dzisiejsza moc energetyczna Chin. Oznacza to - zgodnie z analizą - że w ciągu najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle energii odnawialnej, co w ciągu ostatnich 20 lat.

Alternatywa dla rosyjskiego gazu

Jak zauważono, wojna na Ukrainie jest istotna dla europejskich rządów oraz firm w zakresie transformacji energetycznej, ponieważ szukają one alternatywy dla rosyjskiego gazu.

Przewiduje się, że ilość dodanej mocy energii odnawialnej w Europie w okresie 2022-2027 będzie dwukrotnie wyższa niż w poprzednim pięcioletnim okresie. Zdaniem MAE, szybszy rozwój farm wiatrowych i słonecznych w Europie mógłby zostać osiągnięty, gdyby kraje UE m.in. usprawniły i skróciły termin wydawania pozwoleń na elektrownie oraz ulepszyły system zachęt w celu wsparcia instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach.

"Poza Europą, transformację energetyczną napędzają również Chiny, Stany Zjednoczone oraz Indie, które wprowadzają reformy regulacyjne i rynkowe szybciej niż planowano" - stwierdzono w raporcie.

Jak zwrócono uwagę, zgodnie z nowym 5-letnim planem, Chiny będą odpowiadać za blisko połowę przyrostu mocy energii odnawialnej na świecie, a amerykańska Ustawa o Obniżeniu Inflacji zapewnia wsparcie dla rozwoju OZE.

Dalsze przyspieszenie rozwoju

Prognozowany wzrost jest o 30 proc. wyższy niż oczekiwano rok temu. Z raportu wynika, że OZE będą odpowiadać za 90 proc. globalnej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych 5 lat, stając się największym źródłem energii elektrycznej na świecie i wyprzedając elektrownie węglowe na początku 2025 roku. Według szacunków MAE, globalna moc fotowoltaiki ma się prawie potroić, a elektrowni wiatrowych niemal podwoić w latach 2022-2027.

- Jest to wyraźny przykład , że obecny kryzys energetyczny może stać się punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bezpieczniejszego systemu energetycznego. Dalsze przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C - powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

Ustabilizowanie niepewności politycznej

Agencja przygotowała również scenariusz, w którym moc energii odnawialnej wzrasta o 25 proc. szybciej w stosunku do głównej prognozy. W krajach rozwiniętych, wymagałoby to rozwiązania problemów związanych z regulacjami oraz wydawaniem pozwoleń, a także szybszego wprowadzania OZE w ciepłownictwie oraz transporcie. W gospodarkach wschodzących i rozwijających - wskazało MAE - wymagałoby to ustabilizowania niepewności politycznej oraz regulacyjnej, poprawy infrastruktury przesyłowej oraz zapewnienia dostępu do finansowania.

Wskazano również, że w okresie 2022-2027 wzrośnie o 22 proc. popyt na biopaliwa. 80 proc. oczekiwanego wzrostu wykorzystania biopaliw będzie napędzane przez USA, Kanadę, Brazylię, Indonezję oraz Indie, przy czym wszystkie pięć krajów ma kompleksowe polityki zachęcające do wzrostu tego sektora gospodarki.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS