Nowe prawa konsumentów. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ma m.in. wzmocnić instrumenty ochrony konsumentów, zgodnie z wymogami unijnego prawa.
2022-12-07, 13:00
W komunikacie Kancelarii Prezydenta RP poinformowano, że podpisana ustawa ma na celu implementację zmian w dyrektywie UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta. "Ustawa ma ponadto na celu wzmocnienie instrumentów ochrony konsumentów także w zakresie w tej dyrektywie nieuregulowanym" - wyjaśniono. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
Umowa z klientem poza siedzibą firmy
Zgodnie z informacją nowela rozszerza definicję umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa. Obejmuje ona także umowy zawierane podczas pokazu zorganizowanego przez przedsiębiorcę, w którym uczestniczy zaproszona bezpośrednio lub pośrednio określona liczba konsumentów, w którego trakcie ma miejsce promocja, składanie ofert sprzedaży lub sprzedaż towarów lub usług.
Nowela przewiduje, że konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami, może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.
Zmodyfikowano także zakres stosowania przepisów ustawy do umów dotyczących usług zdrowotnych. Ustawa rozszerza także zakres zastosowania przepisów do umów, których przedmiotem są usługi finansowe – w szczególności wprowadzając zakaz zawierania takich umów podczas pokazu lub wycieczki. W takim przypadku naruszenie tego zakazu skutkować będzie nieważnością umowy.
Przejrzystość umów via Internet
Nowela wprowadza przepisy mające na celu zapewnienie konsumentom większej przejrzystości w przypadku umów zawieranych on-line, w szczególności za pośrednictwem internetowych platform handlowych. W ustawie definiuje się pojęcie "internetowa platforma handlowa" oraz pojęcie "dostawca internetowej platformy handlowej", na którego nałożono szereg obowiązków.
Obowiązkiem dostawcy internetowej platformy handlowej będzie m.in. poinformowanie konsumenta o podziale obowiązków związanych z umową, która jest zawierana przez konsumenta na internetowej platformie handlowej, między osobę trzecią oferującą towary, usługi lub treści cyfrowe, a dostawcę internetowej platformy handlowej.
REKLAMA
Ustawa wprowadza nowy obowiązek przedsiębiorcy w związku z wcześniejszym, czyli przed upływem terminu na odstąpienie od umowy rozpoczęcie, na żądanie konsumenta, wykonywania usługi albo dostarczania wody, gazu, energii elektrycznej lub energii cieplnej, w przypadku gdy nie są one dostarczane w ograniczonej objętości lub w ustalonej ilości.
PR24/PAP/sw
REKLAMA