Rosyjska gospodarka kurczy się, a inflacja rośnie. W kolejce 9. pakiet unijnych sankcji

Od czasu niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Rada Europy przyjęła osiem pakietów sankcji przeciwko Rosji i Białorusi. Restrykcje te mają na celu osłabienie zdolności Rosji do finansowania wojny i są skierowane w szczególności do elit politycznych, wojskowych i gospodarczych odpowiedzialnych za inwazję.

2022-12-09, 08:50

Rosyjska gospodarka kurczy się, a inflacja rośnie. W kolejce 9. pakiet unijnych sankcji
Sankcje nałożone na Rosję osłabiają gospodarkę. Foto: Sergei Konkov / TASS / Forum

Zgodnie z deklaracją UE, sankcje nie są wymierzone w rosyjskie społeczeństwo. Dlatego też obszary takie jak żywność, rolnictwo, zdrowie i farmacja są wyłączone z nałożonych środków ograniczających.

Szacunki z różnych źródeł pokazują, że środki ograniczające podjęte w Europie i innych miejscach przeciwko Rosji działają zgodnie z oczekiwaniami, a wyniki są widoczne we wskaźnikach ekonomicznych.

Rodzaje sankcji

W ramach sankcji gospodarczych UE nałożyła na Rosję szereg ograniczeń. Oznacza to, że podmioty europejskie nie mogą sprzedawać pewnych produktów do Rosji (ograniczenia eksportowe), a podmioty rosyjskie nie mogą sprzedawać pewnych produktów do UE (ograniczenia importowe).

Ponadto UE, we współpracy z innymi podobnie myślącymi partnerami, przyjęła oświadczenie, w którym zastrzega sobie prawo do zaprzestania traktowania Rosji jako kraju najbardziej uprzywilejowanego w ramach WTO (Światowa Organizacja Handlu). UE postanowiła działać w tym zakresie nie poprzez zwiększenie ceł przywozowych, ale poprzez zestaw środków ograniczających, które obejmują zakazy przywozu lub wywozu niektórych towarów. UE i jej partnerzy zawiesili również wszelkie prace związane z przystąpieniem Białorusi do WTO.

REKLAMA

Rosyjska gospodarka się kurczy

Według niezależnych analiz Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), rok 2022 będzie złym rokiem dla rosyjskiej gospodarki. Oczekuje się, że do końca 2022 roku produkt krajowy brutto (PKB) Rosji spadnie o co najmniej 3,4 proc. w najlepszym scenariuszu i nawet o 5,5 proc. w najgorszym.

W 2023 roku gospodarka Rosji będzie się nadal kurczyć. Przewiduje się, że jej PKB zmniejszy się o 2,3 proc. rok do roku w najlepszym scenariuszu i o 4,5 proc. w najgorszym scenariuszu.

Malejący handel, rosnąca inflacja

Środki ograniczające dotyczą przywozu i wywozu niektórych towarów. Wykaz zakazanych produktów ma na celu maksymalizację negatywnego wpływu sankcji na gospodarkę rosyjską przy jednoczesnym ograniczeniu konsekwencji dla przedsiębiorstw i obywateli UE.

Dane liczbowe dowodzą, że te środki restrykcyjne przynoszą rezultaty. Zarówno Bank Światowy, jak i MFW szacują, że w 2022 roku rosyjski handel towarami i usługami znacznie się zmniejszy. W 2023 roku eksport będzie nadal spadał, natomiast import ma być wyższy niż w 2022 roku.

REKLAMA

Szacunki wskazują, że inflacja w Rosji gwałtownie wzrośnie do końca 2022 roku, osiągając prawie 14 proc. Prognozy na rok 2023 wahają się od 5 proc. (MFW) do 6,8 proc. (OECD).

Wojna i sankcje odbiły się też znacząco na rosyjskich spółkach. Od lutego główny indeks Moscow Exchange spadł o ponad jedną trzecią.


Sankcje osłabiają gospodarkę Rosji. Źródło: PAP Sankcje osłabiają gospodarkę Rosji. Źródło: PAP

Kary za naruszenie sankcji

Naruszenie sankcji zostało dodane do listy przestępstw UE. Obecnie państwa członkowskie mają różne definicje tego, co stanowi naruszenie środków ograniczających i jakie kary należy stosować w przypadku ich naruszenia.

Dlatego też 28 listopada Rada UE jednogłośnie przyjęła decyzję o dodaniu naruszenia sankcji do wykazu "przestępstw UE" w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Decyzja ta zapewni zharmonizowane egzekwowanie sankcji w całej UE i powstrzyma próby obchodzenia lub naruszania sankcji.

REKLAMA

Posłuchaj

Dziś jest oczekiwana zgoda na dziewiąty pakiet Unii Europejskiej wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Dziś jest oczekiwana zgoda na dziewiąty pakiet Unii Europejskiej wobec Rosji. Propozycjami Komisji mają się po południu ponownie zająć ambasadorowie krajów członkowskich w Brukseli. Pakiet składa się z dwóch części. Jedna to tak zwana czarna lista osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki, a także firm oraz instytucji, których aktywa zostaną zamrożone. Druga to kolejne restrykcje gospodarcze.


288. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Źródło: PAP 288. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Źródło: PAP
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ RE/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej