more_horiz
Gospodarka

Rośnie wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce. Zwalnia wzrost kosztów produkcji, firmy redukują zaległości

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 11:24
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu wyniósł 45,6 pkt. wobec 43,4 pkt. w listopadzie - informuje S&P Global. Mimo, że wskaźnik wzrósł i odnotował najwyższy poziom od maja, pozostał poniżej neutralnego progu 50,0 ósmy miesiąc z rzędu.
W grudniu firmy zasygnalizowały nieznaczne wydłużenie czasu dostaw, które wynikało z problemów transportowych oraz niedoborów podaży surowców na rynkach.
W grudniu firmy zasygnalizowały nieznaczne wydłużenie czasu dostaw, które wynikało z problemów transportowych oraz niedoborów podaży surowców na rynkach.Foto: Shutterstock/Pablo

"Rok 2022 zakończył się mało optymistycznie dla polskiego przemysłu. Zarówno produkcja przemysłowa jak i nowe zamówienia spadły w grudniu z powodu niesprzyjających warunków rynkowych, charakteryzujących się niestabilnością gospodarczą i wysoką inflacją. Produkcja zmalała ósmy miesiąc z rzędu, a nowe zamówienia dziesiąty. Tempa spadków, choć ponownie zwolniły, były wciąż szybkie na tle badań długoterminowych. Podobne trendy odnotowano też dla nowych zamówień eksportowych" - napisano w komentarzu do badania.

Niedobory podaży surowców

Jak wskazali autorzy raportu, szczuplejsze portfele zamówień oraz mniejsza produkcja skłoniły producentów do redukcji miejsc pracy oraz aktywności zakupowej.

"Siódmy raz z rzędu w grudniu firmy obniżyły poziom zatrudnienia oraz zakupów w celu optymalizacji posiadanych zasobów. W efekcie zapasy pozycji zakupionych spadły w największym stopniu od lipca. Producentom udało się też nadrobić zaległości produkcyjne (siódmy spadek z rzędu)" - napisano.

Wraz ze spadkiem aktywności zakupowej osłabły też presje na dostawców.

"Firmy zasygnalizowały jednak nieznaczne wydłużenie czasu dostaw, które wynikało z problemów transportowych oraz niedoborów podaży surowców na rynkach" - dodano.

S&P Global zaznacza, że na froncie cenowym pojawiły się stosunkowo dobre wiadomości - chociaż inflacja utrzymywała się na podwyższonym poziomie, czemu sprzyjała ogólna presja cenowa, koszty produkcji wzrosły w najmniejszym stopniu od niemal dwóch i pół roku.

"Podobny trend zaobserwowano dla cen wyrobów gotowych - średnie ceny gwałtownie wzrosły, ale w najmniejszym stopniu od początku 2021 r. Firmy wciąż starały się zachować i odbudować marże po trwałym i historycznie wysokim wzroście kosztów" - napisano.

Poprawa łańcuchów dostaw

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do tych danych wskazali, że w ocenie S&P nieznacznie poprawiła się ocena bieżącej aktywności. Podobna tendencja widoczna jest też w głównych gospodarkach Unii Europejskiej.

"Wzrost indeksów sugeruje małą skalę spowolnienia przemysłu w I kwartale. Badania GUS wskazują, że odsetek firm napotykających bariery w postaci słabego popytu jest podobny do roku 2017, czyli okresu stabilnego wzrostu. Mniejsze ryzyko towarzyszy też branżom energochłonnym z uwagi na wciąż wysokie napełnienie magazynów gazem w Unii Europejskiej" - stwierdzono w komentarzu PIE.

Wskazano też, że dane sugerują, że wkrótce zmniejszy się skala inflacji.

"S&P wskazuje, że w przedsiębiorstwach coraz słabiej rosną koszty produkcji. To także efekt poprawy łańcuchów dostaw - badanie GUS wskazuje, że odsetek firm skarżących się na niedobory materiałów spadł w przeciągu kwartału z 31 do 21 proc. Wyraźnie maleje też liczba firm planujących podwyżki cen" - podano w komentarzu PIE.

Firmy redukują zaległości

"Przy mniejszym dopływie nowych zamówień firmy redukują zaległości. Jednocześnie przedsiębiorstwa w grudniu nie widziały poprawy w łańcuchach dostaw - czasy dostaw wydłużyły się. Niezłe wiadomości niezmiennie dochodzą ze strony presji cenowych - koszty produkcji jeszcze rosną, ale w najwolniejszym tempie od blisko 2,5 roku" - czytamy z kolei w komentarzu Działu Analiz Makroekonomicznych Alior Bank.

Zdaniem analityków przy rozczytywaniu krajowego PMI należy pamiętać, że nastroje w przemyśle pozostają gorsze od realnej koniunktury, mierzonej twardymi danymi. W listopadzie produkcja przemysłowa rosła o 4,6 proc. rdr i 2,7 proc. mdm, a przetwórstwo przemysłowe o 6,1 proc. rdr i 1,1 proc. mdm.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS