more_horiz
Gospodarka

Ukraińscy kontrolerzy proszą polskich kolegów o pomoc. Chcą doskonalić swoje umiejętności zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 11:22
Narodowa Administracja Lotnictwa Ukrainy oraz Komisja Europejska, z uwagi na bezprecedensową sytuację za wschodnią granicą, skierowały do rządu polskiego za pośrednictwem Urzędu Lotnictwa Cywilnego prośby dotyczące opracowania wsparcia dla Ukrainy. Strona polska zapowiedziała, że będzie analizować tę sprawę.
Narodowa Administracja Lotnictwa Ukrainy wsparta przez Komisję Europejską zwróciły się do Polskich władz oraz do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o pomoc. Ukraińcy proszą o wsparcie w utrzymaniu zdolności zawodowych kontrolerów.
Narodowa Administracja Lotnictwa Ukrainy wsparta przez Komisję Europejską zwróciły się do Polskich władz oraz do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o pomoc. Ukraińcy proszą o wsparcie w utrzymaniu zdolności zawodowych kontrolerów.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Rosyjska inwazja w Ukrainie spowodowała zawieszenie wszystkich operacji w lotnictwie cywilnym Ukrainy. Przestrzeń powietrzna tego państwa została zamknięta ze względu na zagrożenie, jakie tworzyły i tworzą działania zbrojne.

Skutkiem było nie tylko wstrzymanie ruchu pasażerskiego, ale także brak możliwości pracy dla ukraińskich kontrolerów ruchu powietrznego. Regularna certyfikacja, okresowe egzaminy i doskonalenie umiejętności zawodowych jest podstawą pracy kontrolera. Stale doskonalący swoje kwalifikacje kontroler jest gwarancją bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej.

Barierą jest język

Z tego względu Narodowa Administracja Lotnictwa Ukrainy wsparta przez Komisję Europejską zwróciły się do Polskich władz oraz do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o pomoc. Ukraińcy proszą o wsparcie w utrzymaniu zdolności zawodowych kontrolerów.

PAŻP mogłaby ich zatrudnić. W zeszłym roku, po raz pierwszy od czasów pandemii ogłoszono nabór do Agencji. Barierą jest jednak język. Kontrolerzy muszą płynnie mówić po polsku. Dlatego też Ukraińcy proszą o czasowe zawieszenie tego wymogu. Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe, ponieważ w kontroli obszaru, ze względu na przewoźników z różnych krajów, obowiązuje język angielski.

Możliwe scenariusze wsparcia

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości dokonania zawieszenia wymogu znajomości języka polskiego, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej dla Narodowej Administracji Lotnictwa Ukrainy w kontroli obszaru. Może to w przyszłości pomóc ukraińskim kontrolerom w utrzymaniu swoich umiejętności w Polsce" - piszą autorzy listu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiedziała, że "przeanalizuje możliwe do realizacji scenariusze wsparcia dla kolegów zza wschodniej granicy i przygotuje scenariusz w ramach swoich kompetencji".

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS