more_horiz
Gospodarka

Elektryczne rowery podbijają rynek. Za trzy lata sprzedaż osiągnie wartość 2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:35
Udział elektrycznych jednośladów w całym rynku rowerowym w Polsce w 2026 r. osiągnie poziom 28 proc., a jego wartość wyniesie 2 mld zł - wynika z opracowania branży rowerów elektrycznych. Eksperci podkreślają, że rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie.
Część polskich samorządów wprowadza lokalne programy wspierające rowery elektryczne. Dopłaty do takich pojazdów wdrożyła już Gdynia, a podobne plany mają w tym roku również Kielce, Wrocław i Wałbrzych.
Część polskich samorządów wprowadza lokalne programy wspierające rowery elektryczne. Dopłaty do takich pojazdów wdrożyła już Gdynia, a podobne plany mają w tym roku również Kielce, Wrocław i Wałbrzych.Foto: aerogondo2/Shutterstock.com

Serwis elektromobilni.pl poinformował, powołując się na wyliczenia Konfederacji Europejskiego Przemysłu Rowerowego (CONEBI) oraz Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego (PSR), że do 2026 r. udział jednośladów ze wspomaganiem w polskim rynku rowerów wzrośnie z 6 proc. do 28 proc., osiągając wartość 2 mld zł.

Zgodnie z prognozami CONEBI do 2025 r. sprzedaż e-rowerów w całej Europie wzrośnie ponad dwukrotnie i przebije wolumen 10 mln sztuk.

Lokalne programy wsparcia

- Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów oraz trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych- powiedział dyrektor biura PSR Mateusz Pytko.


Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że część polskich samorządów wprowadza lokalne programy wspierające rowery elektryczne. Jak podali, dopłaty do takich pojazdów wdrożyła już Gdynia, a podobne plany mają w tym roku również Kielce, Wrocław i Wałbrzych.

Zdaniem przedstawicieli branży popularność jednośladów ze wspomaganiem byłaby w Polsce większa, gdyby istniał rządowy system wsparcia ich zakupu na wzór programu "Mój elektryk" dotyczący samochodów elektrycznych.

Komfortowy środek transportu

- Z pewnością tego typu działanie zwiększyłoby zainteresowanie rowerami elektrycznymi i skłoniłoby też do wyboru roweru jako komfortowego środka transportu, a przy okazji spopularyzowałoby ogólną aktywność sportową - ocenił wiceprezes zarządu firmy Romet Grzegorz Grzyb.

Według danych Romet - największego producenta rowerów w Polsce, odpowiadającego za 1/3 całej rodzimej produkcji jednośladów - w 2022 roku udział rowerów elektrycznych w całej produkcji spółki wyniósł około 20 proc.


PR24.pl, IAR, PAP, DoS