more_horiz
Gospodarka

Wicepremier Jacek Sasin: projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie jest realizowany bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 15:00
PGE i Koreańczycy przy udziale strony rządowej kolejny raz rozmawiali o budowie elektrowni atomowej w Pątnowie. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że projekt elektrowni atomowej jest realizowany bardzo szybko.
Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów
Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów Foto: Shutterstock.com/Christian Schwier

W rozmowie z TVP Info Jacek Sasin poinformował, że ustalane są już szczegóły projektu. Szef resortu aktywów państwowych podkreślił, że jego realizacja ma przyspieszyć transformację energetyczną w kraju.


Posłuchaj
00:24 wicepremier Jacek Sasin mówi o elektrowni jądrowej (IAR).mp3 wicepremier Jacek Sasin mówi o elektrowni jądrowej

 
 
Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

Umowa nabiera kształtów

List intencyjny podpisano w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-Yanga.

Strony dokumentu zadeklarowały w nim, że ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny należąca do ZE PAK.


- W tej chwili w Polsce przebywa delegacja koreańska składająca się z praktyków ustalających szczegóły realizacji tej inwestycji. Odbyły się rozmowy z przedstawicielami PGE i ZE PAK - poinformował wicepremier Sasin. Jak dodał, w czwartek doszło do rozmów przedstawicieli KHNP z MAP, w czasie których m.in. określano sprawy, które powinny być w najbliższym czasie omówione i rozmawiano o harmonogramie.

Co finansowaniem?

-Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to nie były omawiane, ponieważ są to sprawy omawiane na poziomie międzyrządowym. Jest oczywiste, że tak wielka inwestycja zagraniczna i kapitałowy udział strony koreańskiej wymaga decyzji rządu Korei Płd. - oświadczył wicepremier, dodając, że jest po rozmowach ze swoim koreańskim odpowiednikiem i ma "twarde zapewniania, że to finansowanie będzie na bardzo wysokim poziomie".

Jak zastrzegł Jacek Sasin, aby powiedzieć jakie kwoty i dział kapitałowy Korei Płd. wchodzi w grę, potrzebne jest stworzenie kosztorysu i ustalenie, ile ta inwestycja będzie ostatecznie kosztować.

-Nad tym pracujemy. Myślę, że w ciągu kilku miesięcy będziemy mieli twarde ustalenia" - oświadczył wicepremier, dodając, że ma deklarację udziału koreańskich banków i instytucji finansowych w finansowaniu dłużnym. Można powiedzieć, że ta inwestycja ma bardzo mocne finansowe podstawy - ocenił wicepremier.

Mocne wsparcie Seulu

Pod koniec 2022 r. KHNP, jego spółka-matka - koncern KEPCO, oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.

Obok obu firm memorandum "Nuclear Power Plant Financing Team Korea" podpisały rządowe instytucje finansowe: Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, oraz banki komercyjne: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank.

W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi.

Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, pierwsza energia z elektrowni w Pątnowie powinna popłynąć w 2036

PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PAP/TVP Info/wcześn./d pr/w hm/sw