more_horiz
Gospodarka

"Nie ma zagrożenia gwałtownymi wzrostami cen paliw". Organizacje branżowe uspakajają

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:06
Nie ma podstaw, by w najbliższych tygodniach spodziewać się poważnych zaburzeń rynkowych czy gwałtownych wzrostów cen paliw - poinformowały Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Dodały, że bazy paliw i zbiorniki na stacjach są pełne, paliw w Polsce nie zabraknie.
Według organizacji branżowych wejście w życie sankcji na import rosyjskich paliw gotowych nie będzie miało wpływu na ceny paliw.
Według organizacji branżowych wejście w życie sankcji na import rosyjskich paliw gotowych nie będzie miało wpływu na ceny paliw.Foto: Shutterstock/Maria Sbytova

5 lutego wchodzą w życie unijne sankcje obejmujące import rosyjskich paliw gotowych. Jest to odpowiedź na kontynuację działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie.

"Obecnie nie ma podstaw, by w najbliższych tygodniach spodziewać się poważnych zaburzeń rynkowych czy też gwałtownych wzrostów cen" - uważają przedstawiciele Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) oraz Polskiej Izba Paliw Płynnych (PIPP).

Nowe kontrakty na dostawy

Według obu organizacji branża na bieżąco podejmuje działania, które zwiększają poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Dzięki temu paliw w Polsce nie zabraknie - podkreślili eksperci.

Organizacje branżowe zwracają uwagę, że produkcja rafinerii w Płocku i Gdańsku pokrywa obecnie ok. 70 proc. zapotrzebowania na olej napędowy w Polsce. Pozostała część jest sprowadzana z zagranicy, głównie drogą morską.

Podkreślono, że przez ostatnie miesiące branża paliwowa w całej Unii Europejskiej przygotowywała się do zmiany źródeł zaopatrzenia w paliwa gotowe, weryfikując i rozbudowując możliwości logistyczne oraz zawierając nowe kontrakty na dostawy.


Posłuchaj
05:12 dr Artur Bartoszewicz z SGH mówi czy unijne embargo z 5 lutego na rosyjskie produkty ropopochodne wpłynie na ceny paliw w Polsce ( Justyna Golonko "Ek dr Artur Bartoszewicz z SGH mówi czy unijne embargo z 5 lutego na rosyjskie produkty ropopochodne wpłynie na ceny paliw w Polsce ( Justyna Golonko "Ekspres Gospodarczy" PR1)

 

"Już od początku wojny wiele firm paliwowych nie importuje oleju napędowego z Rosji, bilansując polski rynek zakupami z alternatywnych kierunków, dzięki czemu wejście w życie sankcji na import rosyjskich paliw gotowych nie będzie miało wpływu na ich łańcuchy logistyczne" - zapewniły POPiHN i PIPP.

Apel o racjonalne podejście

"Bazy paliw i zbiorniki na stacjach koncernów są pełne. Polska posiada również ustawowe zapasy strategiczne, dlatego w przewidywalnej perspektywie nie grozi nam brak dostępności paliw na polskich stacjach w związku z wchodzącymi w życie sankcjami" - stwierdziły organizacje.

Zdaniem ich przedstawicieli bezpieczeństwo dostępności paliwa dla polskiego konsumenta jest zagwarantowane.

"Apelujemy do kierowców o wyważone i racjonalne podejście. Branża paliwowa podjęła szereg działań, aby nowe sankcje nie były odczuwalne przez naszych klientów. Uczulamy na niesprawdzone wiadomości szerzące panikę czy też histeryczne doniesienia - to znane metody rosyjskiej dezinformacji" - wskazały POPiHN i PIPP.


PR1,PR24.pl, IAR, PAP, Justyna Golonko, DoS