more_horiz
Gospodarka

Ciężki kwartał dla Big Tech. Apple, Amazon i Alphabet ze spadkiem przychodów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:41
Apple odnotował największy spadek przychodów kwartał do kwartału od prawie czterech lat - wynika z opublikowanych przez spółkę danych za IV kwartał 2022 r. Jak informują media, inwestorzy są rozczarowani też wynikami firm Amazon oraz Alphabet.
W IV kwartale ubiegłego roku przychody Apple spadły o 5,5 proc. do 117,2 mld dolarów i były znacznie niższe niż szacunki analityków.
W IV kwartale ubiegłego roku przychody Apple spadły o 5,5 proc. do 117,2 mld dolarów i były znacznie niższe niż szacunki analityków.Foto: Shutterstock/ThewayIsee

Producent iPhone'a ogłosił pierwszy kwartalny spadek przychodów od prawie czterech lat.

- W IV kwartale wiatr wiał nam w twarz - powiedział szef Apple Tim Cook, cytowany przez dziennik "Wall Street Journal".

Z informacji firmy wynika, iż w IV kwartale ubiegłego roku jej przychody spadły o 5,5 proc. do 117,2 mld dolarów i jak zauważa "Wall Street Journal" były znacznie niższe niż szacunki analityków.

Zysk w wysokości 30 mld dolarów był o 13,4 proc. niższy niż w kwartał wcześniej.

Rozczarowanie inwestorów

Media komentują, iż słabsze wyniki spółki wynikały przede wszystkim z zakłócenia łańcucha dostaw produkowanych w Chinach telefonów iPhone. Brytyjski dziennik "Financial Times" ocenia, że szczególnie uderzyło to w przychody firmy w okresie świątecznym.

Zarówno "WSJ", jak i "FT" podkreślają rozczarowanie inwestorów wynikami innych gigantów technologicznych zza oceanu. Amazon, pomimo wzrostu obrotów o 9 proc. poniósł w ubiegłym roku stratę w wysokości 2,7 mld dolarów, natomiast przychody firmy Alphabet, czyli macierzystej spółki Google, spadły z 76 mld (2021 r.) do 63 mld dolarów w 2022 roku.

Facebook na plusie

Zadowoleni mogą być natomiast akcjonariusze spółki-matki Facebooka, czyli firmy Meta.

Po tym, jak poinformowała ona w połowie tygodnia o tym, iż przychody w I kwartale tego roku mogą sięgnąć 28,5 mld dolarów, kurs akcji wzrósł w czwartek o 23 proc., co jak zauważa "Wall Street Journal" stanowi największy jednodniowy wzrost procentowy od 2013 roku.

PR24.pl, PAP, DoS