more_horiz
Gospodarka

Orlen będzie produkował biogaz ze ścieków przemysłowych. Jest plan inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 11:45
Orlen Południe planuje budowę w swym zakładzie w Trzebini (Małopolskie) instalacji odsiarczania biogazu. Ma ona umożliwiać oczyszczanie biogazu ze ścieków przemysłowych, pochodzących z procesów produkcji biodiesla i oczyszczania gliceryny. W związku z inwestycją spółka ogłosiła zapytanie ofertowe.
Orlen będzie produkował biogaz.
Orlen będzie produkował biogaz.Foto: Shutterstock/RDmitry Naumov

W opublikowanej dokumentacji postępowania „Budowa instalacji odsiarczania biogazu w zakładzie w Trzebini” Orlen Południe poinformował, iż oferty na realizację przedsięwzięcia można tam składać do 1 marca.

"Orlen Południe zaprasza do udziału w zapytaniu ofertowym mającym na celu wyłonienie realizatora przedsięwzięcia polegającego na zaprojektowaniu oraz budowie instalacji odsiarczania biogazu w Trzebini" - oznajmiła w ogłoszeniu spółka. Według niej instalacja ma umożliwiać "oczyszczanie biogazu wytwarzanego ze ścieków przemysłowych pochodzących z procesów produkcji biodiesla i oczyszczania gliceryny".

Realizacja inwestycji

Jak wyjaśniono w dokumentacji postępowania, inwestycja będzie realizowana na terenie zakładu Orlen Południe w Trzebini w obrębie działki stanowiącej własność Skarbu Państwa, a będącej w wieczystym użytkowaniu spółki. Wykonawca ma sporządzić harmonogram realizacji kontraktu, jako załącznik do oferty.

Orlen Południe to spółka z Grupy Orlen zarządzająca m.in. biorafinerią w Trzebini, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży biopaliw, biokomponentów, parafin oraz rozpuszczalników, a także produktów uzyskiwanych podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.

Wcześniej PKN Orlen informował, że przekształcanie Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy Orlen do 2030 r., która przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł w zrównoważony wzrost.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib