more_horiz
Gospodarka

Spadają ceny biletów PKP Intercity. Od środy wracają do poziomu sprzed podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 07:45
Od środy, 1 marca, ceny biletów w PKP Intercity spadną do poziomów sprzed podwyżki wprowadzonej 11 stycznia tego roku. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe, zaś dla kategorii EIC i EIP - średnio o około 15 proc.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy. W 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało prawie 60 mln pasażerów.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy. W 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało prawie 60 mln pasażerów.Foto: shutterstock/ZagAlex

Z informacji przekazanych przez PKP Intercity wynika, że w ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone będą także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat za przewóz roweru, psa oraz bagażu.

Jak przekazał przewoźnik, osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia, otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik biletów PKP Intercity. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadniał wzrostem cen prądu.

Publiczny transport zbiorowy

Resort infrastruktury poinformował kilka dni temu, że PKP Intercity po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 50 mln zł z budżetu państwa. W ten sposób ma być złagodzony znaczący - według resortu - wzrost kosztów prowadzenia usługi przewozowej, m.in. z powodu wzrostu cen energii elektrycznej.


Nie wykluczono też, że kolejne 50 mln zł zostanie przyznane przewoźnikowi z budżetu państwa w połowie tego roku.

"Przekazanie tej kwoty będzie jednak uzależnione od potrzeb spółki związanych z sytuacją na rynku energii elektrycznej" - zastrzeżono.

Zaplanowana wcześniej rekompensata za wykonywanie przez PKP Intercity zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego na rok 2023 wynosi 1 mld 218 mln 696 tys. zł, ale w tym roku została podwyższona o dodatkowe 575 mln zł ze środków rezerwy budżetu państwa.

Największy polski operator kolejowy

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) to połączenia ekspresowe. Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC - w 2022 roku wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. W 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało prawie 60 mln pasażerów.

W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 roku spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz stacje postojowe.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS