Niemiecka korporacja Metro AG pozostaje w Rosji. Firma znalazła się na liście "sponsorów wojny"
Prowadzona przez niemiecki koncern handlowy Metro AG działalność w Rosji spotyka się z dużą krytyką. Pomimo słabych wyników finansowych na tamtejszym rynku koncern nie myśli, by się z niego wycofać - poinformował portal "Focus". Współzałożycielem Metro AG był Niemiec Otto Beisheim, który podczas II wojny światowej służył w oddziałach Waffen-SS.
2023-04-25, 07:41
Metro AG nadal nie bierze pod uwagę wycofania się z Rosji, mimo szkody wizerunkowej, jaką powoduje taka działalność. Dodatkowo niemiecka firma znalazła się ostatnio na liście "sponsorów wojny" na Ukrainie.
"Chcąc dotrzeć do większej liczby klientów, Metro poinformowało w połowie marca o dostępie do sklepów-hurtowni Metro Cash & Carry w Rosji dla wszystkich klientów. Wcześniej wymagana była specjalna karta lojalnościowa" - przypomina "Focus".
- Nasz cel to obalenie stereotypu o niedostępności sklepów Metro - wyjaśnił Johannes Tholey, nowy szef sieci.
Zyski z handlu mają "gwałtownie spaść"
"Ta zmiana kursu jest zaskakująca i świadczy o poważnym kryzysie rosyjskiej filii, która powstała w 2000 roku i nadal prowadzi swoją działalność - pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę i międzynarodowej krytyki" - zauważa "Focus".
REKLAMA
"Rosyjska wojna na Ukrainie i związana z nią niechęć do zakupów mają negatywny wpływ na wyniki firmy" - potwierdziła centrala firmy w Duesseldorfie.
W lutym w komunikacie prasowym za pierwszy kwartał roku finansowego 2022/2023 poinformowano o wzroście sprzedaży na wszystkich rynkach - poza rosyjskim.
"Metro wyraźnie ma więc problem ze swoimi rosyjskimi klientami" - podkreśla "Focus".
Grupa działa w 22 krajach, pozycjonując się jako międzynarodowy specjalista w hurtowej sprzedaży żywności - dlatego placówki handlowe Metro nie były nakierowane na przeciętnego konsumenta, ale do profesjonalnych nabywców z branży HoReCa (hoteli, restauracji, gastronomii) oraz małych sklepów spożywczych.
REKLAMA
"Metro AG stało się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Rosji. Obecnie prowadzi tam 93 sklepy, podczas gdy na rodzimym rynku niemieckim jest ich zaledwie 102" - wskazuje "Focus".
"Fakt, że problemy Metro AG na rynku rosyjskim nie zaczęły się zaledwie rok temu, po wielkim ataku Rosji na Ukrainę, ale co najmniej dziewięć lat wcześniej - po aneksji Krymu - jest najwyraźniej ignorowany lub przemilczany" - podkreśla "Focus".
W tym roku zyski z handlu w Rosji zgodnie z prognozami mają "gwałtownie spaść", brana pod uwagę jest nawet strata.
Współzałożyciel z oddziałów Waffen-SS
Metro stara się ratować swój wizerunek, potępiając rosyjską wojnę napastniczą oraz biorąc udział w "licznych programach pomocowych dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców".
REKLAMA
"Na Ukrainie, gdzie niemiecka grupa zatrudnia 3,4 tys. pracowników i mimo wojny utrzymuje otwarte 23 z 26 sklepów, do końca 2022 roku ukraińskim siłom zbrojnym przekazano 525 ton żywności. A więc dla tej armii, która broni swojego kraju przed atakującym rosyjskim wojskiem, w którego szeregach służą także zmobilizowani pracownicy rosyjskiej spółki-córki Metro" - podsumowuje "Focus".
Współzałożycielem korporacji Metro AG był Niemiec Otto Beisheim, który podczas II wojny światowej służył w oddziałach Waffen-SS m.in. na froncie wschodnim. W 2013 roku popełnił samobójstwo.
Metro AG prowadzi działalność także w Polsce, posiada m.in. hurtownie Makro Cash & Carry.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA