more_horiz
Gospodarka

Zwiększa się liczba kradzieży z włamaniem. Szczególnie zagrożone małe i średnie firmy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 09:35
Ze statystyk policyjnych wynika, że w ostatnich latach zwiększa się liczba kradzieży z włamaniem. Na celowniku złodziei coraz częściej są budynki użytkowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa - poinformował poniedziałkowy "Puls Biznesu".
Przestępcy wybierają małe i średnie firmy również dlatego, że w przeciwieństwie do dużych działalności mają one zazwyczaj znacznie słabsze zabezpieczenia.
Przestępcy wybierają małe i średnie firmy również dlatego, że w przeciwieństwie do dużych działalności mają one zazwyczaj znacznie słabsze zabezpieczenia.Foto: Andrey_Popov/Shutterstock

MŚP to pojemna kategoria, w której mieszczą się zarówno małe biznesy, np. sklepy osiedlowe, kwiaciarnie czy restauracje, jak i firmy przemysłowe o milionowych obrotach.

- Zgłaszane do nas szkody pokazują, że na kradzież z włamaniem narażone są przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości czy branży. W wielu przypadkach małe i średnie podmioty stanowią dla włamywaczy bardziej atrakcyjny cel niż np. domy czy mieszkania - ze względu na kosztowne i specjalistyczne wyposażenie, środki obrotowe o dużej wartości i przede wszystkim gotówkę - powiedział "PB" dyrektor departamentu ubezpieczeń MŚP w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa Damian Andruszkiewicz.

Jak czytamy w gazecie, przestępcy wybierają małe i średnie firmy również dlatego, że w przeciwieństwie do dużych działalności mają one zazwyczaj znacznie słabsze zabezpieczenia.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że liczba kradzieży z włamaniem utrzymuje się na poziomie ok. 70 tys. rocznie. W 2021 r. w Polsce stwierdzono 71.625 tego typu przestępstw, a wykryto jedynie 37.154 sprawców (50,8 proc.). Natomiast w Warszawie w minionym roku odnotowano popełnienie 6 633 tego rodzaju przestępstw, a ich wykrywalność wyniosła jedynie 33,1 proc.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA