Zabytek Zadbany 2023. Wyróżnienie dla dworca w Węglińcu. Kapituła konkursu doceniła dbałość o historyczne obiekty

Charakterystyczny, unikatowy, historyczny, odnowiony z dbałością o detale architektoniczne - kompleks dworca w Węglińcu - bo o nim mowa - otrzymał wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2023.

2023-06-22, 12:33

Zabytek Zadbany 2023. Wyróżnienie dla dworca w Węglińcu. Kapituła konkursu doceniła dbałość o historyczne obiekty
Renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono szereg detali architektonicznych, w tym m.in. boniowania czy gzymsy. Uwagę zwraca również zegar, a także niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi.Foto: Ministerstwo Infrastruktury

To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie konserwacji i ochrony zabytków w Polsce, który odbywa się od prawie pół wieku. Jego organizatorami są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. W tym roku do konkursu zakwalifikowały się 42 obiekty z 13 województw, w tym kompleks dworca kolejowego w Węglińcu, który otrzymał wyróżnienie w kategorii zabytki techniki, a w której kapituła konkursu nie wybrała w tym roku laureata.

W wiele inwestycji w zabytki

- To pokazuje, z jak dużą dbałością podchodzimy do przebudów historycznych dworców kolejowych, które stanowią przeszło 50 proc. wszystkich obiektów w obecnie realizowanym Programie Inwestycji Dworcowych. Myślę, że jeszcze nie raz zostaniemy wyróżnieni w tym i w innych konkursach, gdyż już wcześniej zostaliśmy docenieni za modernizację dworca w Białymstoku, a przed nami jeszcze wiele inwestycji w zabytki - mówi Ireneusz Maślany z zarządu spółki PKP.

Inwestycja w Węglińcu zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zakończyła się w sierpniu ubiegłego roku; kosztowała nieco ponad 41 mln zł i była dofinansowana ze środków unijnych. Historyczne piękno odzyskały tzw. Stary i Nowy Dworzec, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty przylegające do budynków.

Zamek obronny z dwoma wieżami

W pochodzącym z 1865 roku tak zwanym Nowym Dworcu renowację przeszła bogato zdobiona detalem ceglana elewacja z wzorami kwietnymi, kolumnami w stylu korynckim, a także postaciami zwierząt, w tym m.in. orłów. W partiach szczytowych elewacji odtworzono zegary.

REKLAMA

Uwagę zwracają również grafitowe, żeliwne kolumny, ze zdobionymi kapitelami, na których oparto przylegającą do dworca wiatę ze świetlikami. Wiele prac konserwatorskich wykonano we wnętrzu, gdzie również poddano renowacji i odtworzono detale architektoniczne.

Poza budynkiem tzw. Nowego Dworca przebudowę przeszedł, wybudowany w 1846 roku, Stary Dworzec. Swoim wyglądem przypomina on zamek obronny z dwoma symetrycznym wieżami o wysokości 18,6 metra każda.

Zabytek przystosowany do nowych funkcji

Renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono szereg detali architektonicznych, w tym m.in. boniowania czy gzymsy. Uwagę zwraca również zegar, a także niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi.

Poza przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi budynki zostały przystosowane do nowych funkcji. Na dworcu mieszczą się przestrzeń obsługi podróżnych, a także sala kinowa i przestrzeń wystawiennicza prowadzona przez samorząd. Natomiast w budynku tzw. Starego Dworca znalazły się biura kolejowych spółek.

REKLAMA

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej