Polska coraz bardziej aktywna w kosmosie. Umowy z ESA dotyczą lotu Polaka na orbitę

Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie.

2023-08-29, 14:35

Polska coraz bardziej aktywna w kosmosie. Umowy z ESA dotyczą lotu Polaka na orbitę
Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podkreślił, że Polska wykonała ogromną pracę przygotowując porozumienia i staje się krajem inwestującym w badania kosmiczne. Foto: MRiT/Twitter

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podpisali we wtorek trzy porozumienia związane z rozwojem polskiej branży kosmicznej.

- Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - powiedział Waldemar Buda.

Jak dodał, trzy porozumienia dotyczą udziału drugiego Polaka w kosmosie, staży polskich absolwentów w ESA oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.

Polak będzie testował zaawansowane technologie

- Chcielibyśmy być liderami albo współuczestnikami tego, co najważniejsze dzieje się w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj trzy porozumienia, które mamy już podpisane. Po pierwsze o misji naszego astronauty Polaka - co do osoby wszystko jeszcze przed nami. Mamy kandydata, ale on musi przejść testy, musi przejść akceptację. Tutaj nie chcemy jeszcze zapeszać - powiedział minister Buda.

REKLAMA

Jak podał resort, porozumienie to zakłada, że Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny dla uczniów.

Dwa pozostałe porozumienia dotyczą: staży polskich absolwentów w ESA, gdzie będą mieli oni możliwość zdobycia wiedzy oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.


Posłuchaj

Waldemar Buda minister rozwoju i technologii mówi o znaczeniu podpisanych trzech umów z Europejską Agencją Kosmiczną m.in. w przygotowaniu lotu Polaka na ISS oraz impulsie rozwojowym dla 400 polskich firm z branży technologii kosmicznych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:22
+
Dodaj do playlisty

 

- Chcielibyśmy, aby przemysł kosmiczny w Polsce, który już dzisiaj dość dobrze funkcjonuje - mamy 400 firm, które dzisiaj w tej branży działają - ażeby one, często te, które są jeszcze dzisiaj start-upami, poprzez te umowy i współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu najwyższych technologii - podkreślił szef resortu rozwoju, Waldemar Buda.

REKLAMA

400 firm i instytutów w branży kosmicznej

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podkreślił, że Polska wykonała ogromną pracę przygotowując porozumienia i staje się krajem inwestującym w badania kosmiczne.

Ocenił, że to działania zarówno na poziomie krajowym i globalnym.

- Polska myśli o przyszłości w kosmosie - powiedział.

Według MRiT sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów nowoczesnej gospodarki. Obecnie polski sektor kosmiczny to ok. 400 podmiotów - firm i instytutów, które zatrudniają ok. 12 tys. osób.

REKLAMA


PR1, PR24.pl, IAR, PAP, DoS, Błażej Prośniewski, sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej