"W naszym kraju przyspieszył rozwój sektora kosmicznego". Minister Buda o nowych szansach dla gospodarki

2023-01-11, 15:02

"W naszym kraju przyspieszył rozwój sektora kosmicznego". Minister Buda o nowych szansach dla gospodarki
Polski sektor kosmiczny liczy blisko 400 podmiotów.Foto: Dima Zel/ Shutterstock

Sektor kosmiczny może przyczynić się do stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki - zauważył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według resortu rozwój sektora kosmicznego w Polsce przyspieszyło przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rośnie znaczenie sektora kosmicznego

Sektor kosmiczny, jeden z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów nowoczesnej gospodarki, ma coraz większe znaczenie w Polsce i na świecie - zwrócono uwagę w środowej informacji MRiT. Dodano, że Polska "aktywnie uczestniczy w działaniach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i odnosi na tym polu sukcesy".

- Postrzegamy sektor kosmiczny jako wysoko technologiczną branżę, która może przyczynić się do stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy, aby nasza gospodarka oparta była jeszcze w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Sukces polskiego astronauty

Minister zwrócił uwagę na sukces dr Sławosza Uznańskiego. - Polski astronauta będzie mógł testować na orbicie polskie technologie i produkty, by były one na jeszcze wyższym poziomie i bardziej konkurencyjne - zaznaczył, odnosząc się do wyboru Uznańskiego na astronautę rezerwowego zakwalifikowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do pełnienia misji księżycowych NASA.

MRiT zaznaczyło, że przystąpienie Polski do ESA przyspieszyło rozwój sektora kosmicznego w naszym kraju. Po 10 latach od wejścia do Agencji, polski sektor kosmiczny liczy blisko 400 podmiotów (firm i instytutów). 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym ponad 150 bierze bezpośredni udział w projektach - wskazał resort rozwoju i technologii.

Aktywność polskich firm

Według ministerstwa zatrudnienie w polskim sektorze kosmicznym szacowane jest obecnie na blisko 12 tys. etatów. Polskie firmy szczególnie aktywne są w takich dziedzinach jak robotyka i automatyka czy mechatronika. Projektują i budują m.in. systemy zasilania urządzeń pokładowych, systemy optyczne i komunikacyjne dla satelitów, sensory i penetratory gruntu dla sond kosmicznych, czy oprogramowanie, które testuje systemy i podsystemy obiektów wynoszonych na orbitę.

Czytaj także:

Przypomniano, że w ostatnich latach z udziałem polskich inżynierów i naukowców zostały zrealizowane europejskie misje m.in. CASSINI-HUYGENS, ROSSETTA, BEPICOLOMBO, Ops-sat czy SOLAR ORBITER. Kolejne zaplanowane to m.in.: JUICE, EarthCARE, EUCLID, PROBA-3, Extremely Large Telescope, Electra, Plato, Ariel, Comet Interceptor i Athena.

PAP/IAR/PE24, akg


Polecane

Wróć do strony głównej