Kod kreskowy 590. Sprawdź, jak rozpoznać polski produkt w sklepie
Według obiegowej opinii "590" jako pierwsze trzy cyfry kodu kreskowego na produkcie gwarantuje, że to produkt polski. Nie do końca jednak tak jest. Prefiks ten oznacza jedynie, że firma jest zarejestrowana w Polsce. Sam producent i jego produkt nie muszą mieć z naszym krajem wiele wspólnego.
2023-09-06, 13:20
Liczba 590 na początku kodu kreskowego w światowym systemie oznaczania produktów jest przypisana Polsce. Kupując produkt z takim kodem, myślimy, że powstał w Polsce, w polskiej firmie. Niestety, nie zawsze tak jest. Jeżeli spółka zagraniczna założy w Polsce spółkę córkę z o.o., to może używać oznaczenia 590.
Produkty mogą być w 100 proc. wytworzone za granicą, a zysk z nich osiągnięty zostanie przetransferowany do kraju pochodzenia firmy. Sam podatek od zysku również w większości będzie zapłacony poza naszym krajem.
Warto sprawdzić trzy rzeczy
Kod 590 mówi, że Polska jest krajem rejestracji. Każdy inny kod oznacza zagranicę, np.: Anglia to 50, Portugalia 560, Francja od 30 do 37, Turcja 869, Rosja od 460 do 467, Białoruś 481, Niemcy od 400 do 440.
Zatem wybierając produkty z kodem 590, warto jednocześnie sprawdzić producenta i to czy na opakowaniu jest napis "made in Poland" lub "wyprodukowano w Polsce". To da nam pewność, że produkt jest polski.
REKLAMA
Podczas inauguracji kampanii "Kupuj świadomie produkt polski", w roku 2020, ekonomista, dr Rafał Parvi wyjaśniał na antenie radiowej Jedynki, że produkt z kodem 590 nie musiał nawet powstać w Polsce. Mógł być zrobiony np. w Chinach.
- Trzeba go tylko w Polsce zarejestrować - tłumaczył ekspert.
Radził przy tym, aby sprawdzić trzy rzeczy, by mieć więcej pewności, że mamy do czynienia z produktem polskim.
- Pierwsze to jest kod 590, drugie - siedziba producenta musi być w Polsce, i trzecie - firma powinna mieć polski kapitał - wymienił.
REKLAMA
- Produkcja w Polsce też nie znaczy, że produkt jest polski. Wszystkie komponenty mogły być sprowadzone z zagranicy - zaznaczył Rafał Parvi.
Zasugerował, aby korzystać z różnych aplikacji. W telefonie można zainstalować aplikację Pola. A w komputerze aplikację Polskie Marki 2.0 i odwiedzić portal naszhandel.pl, która zawiera spis sklepów internetowych i stacjonarnych i uwzględnia to, z jakiego kraju pochodzi dana marka.
Czytaj także w tvp.info: Lokalna Półka. Minister rolnictwa: Skracamy drogę od pola do stołu
"Produkt polski" to marka
- "Produkt polski" to najbardziej rozpoznawalny znak Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tak wynika z badań rynku - powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji inaugurującej kolejną edycję kampanii "Kupuj świadomie produkt polski", w maju tego roku.
REKLAMA
- "Produkt polski" to bardzo konkretne przesłanie, to marka - podkreślił.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski zwrócił uwagę, że każdy oznaczony w ten sposób produkt musi zawierać co najmniej 75 proc. surowców wytworzonych w Polsce.
To już kolejna edycja kampanii, którą od 2019 r. prowadzi MRiRW wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Kampania ma na celu po pierwsze edukację konsumentów, pokazywanie im, że warto zwracać uwagę na pochodzenie produktów podczas codziennych zakupów i czytać etykiety produktów spożywczych. Po drugie zaś rolnicy i producenci żywności są informowani o możliwościach i warunkach znakowania wyrobów biało-czerwonym znakiem "Produkt polski".
- Konsumenci coraz bardziej doceniają pochodzenie produktów. Zdecydowanie rośnie ich patriotyzm konsumencki - podkreślił wiceminister Rafał Romanowski.
REKLAMA
Poczucie bezpieczeństwa żywnościowego
- Warto pamiętać, że z każdej wydanej na taki produkt złotówki ponad 80 proc. wraca do krajowego obiegu gospodarczego - dodał sekretarz stanu, zachęcając do wybierania produktów oznaczonych znakiem "Produkt polski".
Wiceminister zauważył także, że czas pandemii pokazał wszystkim, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa żywnościowego, a zwłaszcza jego zapewnienie.
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej www.gov.pl.
PR24.pl, kpodr.pl, MRiRW, DoS
REKLAMA
REKLAMA