more_horiz
Gospodarka

Orlen angażuje się w rozwój syntetycznego paliwa lotniczego. Koncern podpisał umowę z Yokogawa Europe

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 10:10
Podpisaliśmy porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy przy rozwoju technologii produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zaznaczył, że do końca 2030 r. Orlen chce produkować rocznie 70 tys. ton innowacyjnego paliwa.
Produkcja paliw syntetycznych może w znaczący sposób ograniczyć przemysłową emisję gazów cieplarnianych. Orlen oczekuje, że głównym odbiorcą paliw syntetycznych będzie przemysł lotniczy
Produkcja paliw syntetycznych może w znaczący sposób ograniczyć przemysłową emisję gazów cieplarnianych. Orlen oczekuje, że głównym odbiorcą paliw syntetycznych będzie przemysł lotniczyFoto: Orlen

"Paliwa syntetyczne, wykorzystujące przemysłowe emisje dwutlenku węgla i zielony wodór, są kluczowe dla przyszłości całego sektora" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

"Do końca 2030 r. zamierzamy produkować rocznie 70 tys. ton innowacyjnego paliwa, które może być wykorzystywane w obecnie działających silnikach" - zadeklarował prezes Orlenu.

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Jak poinformował koncern, w ramach współpracy Orlen i Yokogawa opracują zintegrowany system produkcji paliw syntetycznych.

"Przedsięwzięcie będzie polegać na stworzeniu wirtualnej repliki zakładu produkcyjnego, zwanej 'cyfrowym bliźniakiem', która umożliwi symulację i optymalizację procesów produkcyjnych, w celu wyboru najbardziej opłacalnej i zrównoważonej środowiskowo metody syntezy. Rozwiązanie to będzie zastosowane w nowej instalacji do produkcji paliw syntetycznych, która powstanie do końca 2030 roku" - podano.

Orlen wyjaśnił, że zrównoważone paliwa syntetyczne powstają w wyniku połączenia wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy, zasilanej energią odnawialną, z cząsteczkami dwutlenku węgla pochodzącymi z różnych procesów przemysłowych - w tym z zakładów wytwarzających biomasę, cementowni, hut stali i zakładów nawozowych.

"Tym samym produkcja paliw syntetycznych może w znaczący sposób ograniczyć przemysłową emisję gazów cieplarnianych" - podkreślił koncern.

Zgodnie z komunikatem Orlen oczekuje, że głównym odbiorcą paliw syntetycznych będzie przemysł lotniczy.

Zaawansowane rozwiązania do pomiarów

Yokogawa dostarcza zaawansowane rozwiązania do pomiarów, kontroli i informacji dla klientów z wielu branż, w tym energetycznej, chemicznej, farmaceutycznej i spożywczej.

Założona w Tokio w 1915 roku firma zatrudnia 17,5 tys. osób w globalnej sieci 129 firm w 60 krajach.

Yokogawa Europe z siedzibą w Amersfoort w Niderlandach działa od 1982 r. i obecnie zatrudnia 1.402 pracowników.

PR24.pl, IAR, PAp, DoS