Polska z najwyższym wzrostem PKB wśród krajów OECD. Radzi sobie lepiej niż kraje G7
Według szacunków produkt krajowy brutto w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrósł w III kwartale 2023 r. o 0,5 proc., w takim samym tempie jak w poprzednim kwartale. Spośród krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska.
2023-11-24, 12:37
W krajach G7 wzrost PKB w ujęciu kwartał do kwartału wzrósł do 0,6 proc. w III kwartale z 0,4 proc. w II kwartale, do czego przyczyniło się znaczne przyspieszenie wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych (1,2 proc. w III kwartale w porównaniu z 0,5 proc. w II kwartale).
Pozostałe kraje G7 odnotowały w III kwartale zerowy, bliski zera lub ujemny wzrost: wzrost był zerowy w Kanadzie, Włoszech i Wielkiej Brytanii, 0,1 proc. we Francji oraz ujemny w Japonii i Niemczech (odpowiednio -0,5 proc. i -0,1 proc.).
Zerowy wzrost we Włoszech
Kilka krajów G7 opublikowało bardziej szczegółowe informacje na temat głównych czynników wpływających na zmiany PKB. W Stanach Zjednoczonych do przyspieszenia wzrostu PKB przyczynił się wzrost spożycia prywatnego o 1 proc. w III kwartale wobec 0,2 proc. w II kwartale. W Japonii inwestycje hamowały wzrost, odzwierciedlając głównie efekt zmniejszania zapasów; eksport netto (eksport minus import) również miał wpływ na wzrost ze względu na wzrost importu usług o 5 proc. w III kwartale. Podobnie we Francji wyczerpywanie zapasów i eksport netto spowolniły wzrost, w tym przypadku odzwierciedlając spadek eksportu o 1,4 proc.
W Wielkiej Brytanii wydatki prywatne i rządowe spadły w III kwartale odpowiednio o 0,4 proc. i 0,5 proc., a inwestycje o 2 proc. Według wstępnych analiz opublikowanych na szczeblu krajowym zerowy wzrost we Włoszech odzwierciedlał ograniczenie popytu krajowego (w tym zmiany zapasów), natomiast spadek PKB w Niemczech wynikał z niższej konsumpcji prywatnej.
REKLAMA
Najsilniejszy wzrost PKB
Spośród innych krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska i Kostaryka (odpowiednio 1,4 proc. i 1,3 proc.), a za nimi plasowały się Węgry i Meksyk (po 0,9 proc.).
Z kolei PKB najbardziej spadł w Irlandii (-1,8 proc.), a następnie w Finlandii (-0,9 proc.).
PKB w OECD przekroczył poziom sprzed pandemii (IV kwartał 2019 r.) o 6 proc. w III kwartale 2023 r.
Skorygowane dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że PKB Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekroczył poziom sprzed pandemii w IV kwartale 2021 r., a w III kwartale 2023 r. PKB był o 1,8 proc. wyższy niż w IV kwartale 2019 r.
REKLAMA
Czechy są jedynym krajem OECD, który nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed pandemii.
PR24.pl, OECD, DoS
REKLAMA