GUS: niższe bezrobocie we wrześniu. Wzrosła sprzedaż detaliczna, ale wolniej niż prognozowano
We wrześniu bezrobocie spadło do 11,5 proc. z 11,7 proc. w sierpniu - wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Bez pracy w Polsce pozostaje ponad milion 820 tysięcy osób. GUS podał ponadto, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. licząc rok do roku i spadła o 0,9 proc. w porównaniu z sierpniem br.
2014-10-23, 19:25
Posłuchaj
Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK: są to bardzo pozytywne dane, bo bezrobocie spada już we wszystkich województwach (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
GUS podał, że większa niż przed miesiącem, ale mniejsza niż przed rokiem była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych, na koniec września więcej osób niż w sierpniu br. i we wrześniu ub. roku wyrejestrowano z urzędów pracy, a do urzędów pracy zgłoszono więcej ofert pracy niż w sierpniu 2014 r. i wrześniu 2013 r.
Na koniec września liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 821,9 tys. osób, w tym 952,9 tys. kobiet. W ujęciu miesięcznym spadła o 31,7 tys, osób (1,7 proc.), a w ujęciu rocznym spadła o 261,2 tys. osób, czyli o 12,5 proc. W analogicznym okresie 2013 r. zanotowano spadek o 0,1 tys. osób - zauważył Urząd.
Z danych GUS wynika, że większość bezrobotnych pozostających w ewidencji urzędów pracy to osoby, które wcześniej pracowały zawodowo. Na koniec września było to 81,8 proc. ogółu zarejestrowanych. W tej grupie 97,8 tys. osób, czyli 6,6 proc. utraciło pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Bez prawa do zasiłku pozostawało 1 mln 592,6 tys. osób, czyli 87,4 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W tej grupie 43,9 proc. to mieszkańcy wsi.
Czwartkowe dane GUS są zgodne z wcześniejszymi informacjami resortu pracy, który informował, że bezrobocie w ubiegłym miesiącu spadło do 11,5 procent.
Bezrobocie spadło we wrześniu do 11,5 proc. Padł rekord liczby ofert pracy >>>
Bezrobocie w Polsce spadło ósmy miesiąc z rzędu. Jak mówi Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK, są to bardzo pozytywne dane, bo bezrobocie spada już we wszystkich województwach.
- Co ciekawe wydaje się, że spada ono w coraz większym stopniu z tytułu podejmowania zatrudnienia przez osoby zarejestrowane do tej pory w urzędach pracy. Rośnie tam liczba nowych ofert pracy. Rośnie liczba osób wyrejestrowujących się z urzędów, właśnie dlatego że skorzystały z tych pojawiających się ofert. Mimo pogarszających się nastrojów w gospodarce, firmy są zainteresowane zatrudnianiem ludzi - mówi Bielski.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się między innymi dzięki dobrej pogodzie, pieniądzom przeznaczanym na aktywizację bezrobotnych i wciąż niezłej, pomimo spowolnienia, sytuacji w gospodarce.
To oczywiście jest związane ze wzrostem PKB kraju, komentuje ekonomista Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Według eksperta to pozytywna wiadomość, która pokazuje, że mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się utrzymać bezrobocie poniżej 12 proc.
GUS: Bezrobocie najniższe od 2010 roku
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Bezrobocie w sierpniu
Jak podawał GUS, w sierpniu bez pracy było milion osiemset pięćdziesiąt trzy tysiące osób. To o ponad 20 tysiące bezrobotnych mniej niż w lipcu - czyli bezrobocie spada i ten pozytywny trend utrzymuje się od początku roku.
Wiceprezes GUS Grażyna Marciniak podkreślała, że w sierpniu bezrobocie było najniższe od listopada 2010 roku. Dodała, że dalszy spadek liczby bezrobotnych jest jeszcze możliwy.
Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej: 12,5-procentowe bezrobocie na koniec roku.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Sprzedaż we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. rdr
W czwartek GUS podał ponadto, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. licząc rok do roku i spadła o 0,9 proc. w porównaniu z sierpniem br. Rynek liczył, że wrześniowe zakupy Polaków były wyższe.
Najwięksi optymiści liczyli nawet na wzrost sprzedaży o 4 proc. w ujęciu rocznym (1,1 proc. wzrostu mdm), natomiast pesymiści sądzili, że wzrost nie przekroczy 1 proc. (w ujęciu miesięcznym spadnie o 1,5 proc. mdm).
Monika Kurtek wyjaśnia, że gorsze od oczekiwań informacje to efekt między innymi niższych cen paliw, bo sprzedaż liczona jest nominalnie. Istotne były też mniejsze, z powodu dobrej pogody, zakupy ciepłej odzieży i butów.
Ekonomistka uważa, że w kolejnych miesiącach, zwłaszcza w grudniu, dynamika sprzedaży detalicznej powinna być wyższa. Niestety, wyższe będzie także bezrobocie.
Powodów do narzekań nie powinni mieć we wrześniu właściciele aptek, drogerii oraz sklepów sprzedających wyroby ortopedyczne. Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego wzrosła o 11,6 proc. rdr (spadek o 1,8 mdm).
Istotny wzrost sprzedaży detalicznej dotyczył też kategorii "pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach", która była wyższa o 6,3 proc. w ujęciu rocznym (spadek o 6,2 proc. mdm).
Znaczny wzrost odnotowała też sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. We wrześniu Polacy kupili ich więcej o 5,4 proc. licząc rok do roku (spadek o 2,5 proc. wobec sierpnia).
O 5,4 proc. mniej kupiono paliw, a odzieży i obuwia o 3,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Największy wzrost sprzedaży dotyczył samochodów, motocykli i części motoryzacyjnych
W ujęciu miesięcznym największy wzrost sprzedaży dotyczył samochodów, motocykli i części motoryzacyjnych. Ich sprzedaż była wyższa o 20 proc. w porównaniu do sierpnia. Wzrostu w tej kategorii spodziewali się ekonomiści, bowiem sprzedaż aut zaczyna się ożywiać po spadku, który był odreagowaniem po wyższych zakupach w okresie ulg podatkowych.
Według komunikatu GUS sprzedaż odzieży i obuwia spadła we wrześniu o 5,9 proc. (mdm), a sprzętu RTV AGD o 4,7 proc. Sprzedaż paliw spadła o 4 proc. w porównaniu z sierpniem.
Zgodnie z ostatnimi danymi GUS w sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,1 proc.
IAR/PAP, awi