Praca w Niemczech: trwają prace nad ograniczeniem zasiłków dla obywateli UE

Niemieckie ministerstwo pracy chce ograniczyć prawo obywateli innych krajów UE przebywających w Niemczech do pobierania zasiłków dla bezrobotnych i pomocy socjalnej, jeżeli wcześniej nie pracowali w tym kraju - podały w czwartek niemieckie media.

2016-04-28, 11:49

Praca w Niemczech: trwają prace nad ograniczeniem zasiłków dla obywateli UE
Najwięcej pieniędzy do kraju przesłali emigranci pracujący w Niemczech. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Niemcy chcą ograniczyć zasiłki socjalne dla obywateli innych krajów Unii Europejskiej - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Resort pracy i spraw socjalnych kierowany przez Andreę Nahles (SPD) pracuje nad projektem stosownej ustawy - piszą dzienniki należące do grupy wydawniczej Funke.

Projekt przewiduje, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych (Hartz IV) przysługiwałoby tylko takim osobom, które wcześniej przez co najmniej pięć lat przebywały w Niemczech bez pomocy ze strony państwa.

Reakcja na orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel

Inicjatywa ustawodawcza ministerstwa jest reakcją na orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel z grudnia zeszłego roku. Sąd uznał wówczas, że imigranci z krajów UE, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, mogą starać się o pomoc socjalną zapewniającą im "godne życie". Władze samorządowe obawiają się wydatków na ten cel w wysokości ponad 500 mln euro rocznie.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisał wtedy, że orzeczenie sądu w Kassel stanowi "dzwonek alarmowy" dla władz miast i powiatów, które obawiają się kosztów w wysokości co najmniej pół miliarda euro rocznie. "Wyrok zawiera ładunek wybuchowy" - powiedział gazecie Felix Schwenke, referent ds. socjalnych miasta Offenbach.

Władze szacują, że z orzeczenia może skorzystać ok. 130 tys. osób, przede wszystkim obywateli Rumunii i Bułgarii. Wysokość pomocy społecznej dla osoby samotnej wynosi obecnie 404 euro miesięcznie.

Ustawa ma zapobiec eskalacji wydatków

Forsowana przez ministerstwo ustawa ma zapobiec eskalacji wydatków. Stanowisko Nahles popiera kanclerz Angela Merkel.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych, traktowani gorzej niż obywatele Niemiec. Wyrok oznacza, że zgodnie z prawem europejskim niemieckie urzędy nie mają obowiązku wypłacania obcokrajowcom z UE, którzy przebywają na terytorium Niemiec z zamiarem poszukiwania pracy, zasiłku dla bezrobotnych.

Projekt ustawy przygotowywany przez ministerstwo pracy przewiduje jednorazową pomoc dla osób, którym odmówiono świadczeń, oraz pożyczkę na powrót do kraju pochodzenia.

Karolina Grot, ekspert Instytutu Spraw Publicznych: emigracja już nie tylko za pieniędzmi.

Źródło: Newseria

Według oficjalnych źródeł w Niemczech pracuje 354 tys. Polaków

Tymczasem, jak wynika z z najnowszego raportu "Migracje zarobkowe Polaków", który w całości zostanie opublikowany w maju, wynika, że 34 proc. naszych rodaków, jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy. Dane niemieckiego urzędu statystycznego wskazują, że pracuje tam 354 tys. Polaków.

REKLAMA

1 maja br. mija 5 lat od otwarcia niemieckiego rynku pracy dla polskich pracowników.

- Silna gospodarka, olbrzymi potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, a także stała dynamika wzrostu sprawiają, że Polacy coraz częściej wybierają Niemcy, jako kraj, w którym chcą żyć i pracować - podkreślił pełnomocnik zarządu Work Service S.A. Krzysztof Inglot.

Zdaniem Inglota dodatkową zachętą do pracy w Niemczech jest także ustawowa stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro, którą Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku. Według Bundesagentur fur Arbeit w maju 2011 r. w Niemczech pracowało 184 tys. Polaków, a w styczniu br. było to już 354 tys. osób, co oznacza wzrost o 51 proc.

Znacznie wyższe wynagrodzenia

Ekspert Work Service Express Artur Ragan podkreślił, że wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. "Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych, zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto" - wylicza Ragan.

Polacy w Niemczech znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej, jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych. Pracują także w branży budowlanej, jako pracownicy fizyczni, ale również, jako kierownicy budowy czy inżynierowie.

Coraz więcej osób z Polski zasila tzw. biały personel. Odpływ lekarzy i pielęgniarek ze szpitali odczuwa polska służba zdrowia. Z danych Bundesagentur fur Arbeit wynika, że 305 tys. Polaków opłaca w Niemczech składki na ubezpieczenia społeczne. To więcej o 215 tys. niż jeszcze cztery lata temu.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej