Kosmiczne plany Politechniki Warszawskiej i Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu i Politechnika Warszawska będą współpracować przy realizacji projektów kosmicznych i współdziałać na rzecz rozwoju innowacyjności polskiego przemysłu.

2016-07-16, 10:54

Kosmiczne plany Politechniki Warszawskiej i Agencji Rozwoju Przemysłu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Agencja Rozwoju Przemysłu i Politechnika Warszawska będą współpracować przy realizacji projektów kosmicznych. Na jakich zasadach, wyjaśnia Michał Szaniawski -wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu i Janusz Frączek, dziekan-elekt Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej./Dariusz Kwiatkowski, Naczerelna Redakcja Gospodarc
+
Dodaj do playlisty

─ Zamierzają też wspólnie tworzyć kadrę wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie technologii kosmicznych, podkreśla Michał Szaniawski -wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Politechnika kształci elitę „kosmicznych” inżynierów

Jak podkreśla, MEL kształci polską elitę inżynierów zajmujących się technologiami kosmicznymi.

─ W liście intencyjnym, podpisanym kilka dni temu, wymieniono osiem podstawowych działań, wyjaśnia profesor Janusz Frączek, dziekan-elekt Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.


Od lewej: Michał Szaniawski –wiceprezes  zarządu  Agencji Rozwoju Przemysłu; Joanna  Zakrzewska  -rzecznik prasowy  Agencji Rozwoju Przemysłu;  Dominik Roszkowski ze Studenckiego Koła  Astronautycznego działającego przy  Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa  Politechniki Warszawskiej ;  Prof. Janusz Frączek – dziekan  elekt Wydziału  Mechan Od lewej: Michał Szaniawski –wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu; Joanna Zakrzewska -rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Przemysłu; Dominik Roszkowski ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej ; Prof. Janusz Frączek – dziekan elekt Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa  Politechniki  Warszawskiej.

Jak podkreśla, z punktu widzenia uczelni najważniejsze są dwa- pierwsze dotyczy technologii kosmicznych, szeroko pojętej automatyki i robotyki oraz lotnictwa i kosmonautyki.

REKLAMA

─ Druga własność polega na tym, że będziemy mieli możliwość organizacji podmiotów, które takim kształceniem będą zainteresowane – mówi profesor.

 Powstaje projekt satelity

Duże nadzieje studentów i kadry uczelni budzi fakt objęcia przez Agencję Rozwoju Przemysłu patronatu nad działalnością Studenckiego Koła Astronautycznego i prac nad projektem budowy satelity o nazwie PW-Sat 2.

Ale nasze działania dotyczą nie tylko studentów, ale też pracowników naukowo-badawczych – mówi profesor. 

Studenci liczą na doświadczenia ARP 

─ Wiedza i doświadczenie jakim dysponuje Agencja Rozwoju Przemysłu, pomoże w budowie satelity - uważa  Dominik Roszkowski ze Studenckiego Koła Astronautycznego, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

REKLAMA

 Jak podkreśla, dzięki kontaktom Agencji, studentom udało się pozyskać kontakty z firmami, które mogą pomóc w produkcji struktury mechanicznej satelity.

─ Dzięki temu jesteśmy w stanie w realnym czasie, i przy mniejszych kosztach, stworzyć strukturę mechaniczną satelity – dodaje Dominik Roszkowski.

Prace nad PW - Sat 2, drugim polskim satelitą studenckim, rozpoczęły się 3 lata temu. Zakończony jest już projekt koncepcyjny i przeprowadzono pierwsze testy.

Polski pomysł na deorbitację kosmicznych śmieci

─ To będzie mały satelita o wymiarach 20 na 10 i 10 centymetrów. I jego główna misja będzie przetestowanie nowego, innowacyjnego systemu pozbywania się śmieci kosmicznych – tłumaczy Roszkowski.

REKLAMA

Jak dodaje, w kosmosie lata bardzo dużo zużytych obiektów, z którymi nie widomo co zrobić. I polski satelita ma je deorbitować.

─ Polski system składać się będzie z żagla o wielkości 2 na 2 metry. Gdy nasz satelita wykona swoją misję w kosmosie, to żagiel zostanie wyciągnięty i nastąpi deorbitacja, mówi Roszkowski.

─Ta metoda skróci czas przebywania obiektu na orbicie z 30 lat do ok. 6 miesięcy – mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak dodaje, trwają rozmowy z producentami rakiet i jest szansa, że satelita wyruszy w kosmos w przyszłym roku.

REKLAMA

Będzie też program stażowy

Porozumienie przewiduje też, że absolwenci i doktoranci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa będą zaproszeni do udziału w programie stażowym, zaznacza  Michał Szaniawski -wiceprezes  Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak dodaje, staże będą kilkumiesięczne i będą miały na celu z jednej strony budowanie kompetencji stażystów, z drugiej – zwiększanie potencjału firm.

Przy organizowaniu stażu, partnerem Agencji Rozwoju Przemysłu i Politechniki Warszawskiej jest Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, który grupuje kilkadziesiąt największych i najaktywniejszych firm działających w sektorze technologii kosmicznych w Polsce.

Dariusz Kwiatkowski, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej