W firmach coraz łatwiej o staż i praktykę
Maj to ostatni dzwonek dla osób, które chciałyby podjąć wakacyjny staż lub praktyki.
2018-05-28, 20:37
Posłuchaj
Pracodawcy liczą na to, że zaraz po sesji, studenci zaczną rozglądać się za letnim zajęciem i będą gotowi do zasilenia rynku pracy.
W stażach i praktykach można przebierać....
−Z uwagi na niedobór pracowników, ofert staży i praktyk szukać można dziś niemalże w każdej branży i w każdym dziale − mówi Aleksandra Topolewska, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower Group.
Jak dostać staż: na co firmy zwracają uwagę
W przypadku rekrutacji kandydatów do programów stażowych lub praktyk można wskazać kilka uniwersalnych kompetencji postrzeganych przez pracodawców, jako pożądane. Firmy doceniają osoby, które wykonują swoje obowiązki rzetelnie, potrafią pracować w zespole i są kreatywne.
Jak dodaje gość Polskiego Radia 24, pracodawcy coraz częściej odchodzą od preferencji tzw. umiejętności twardych – znajomości zawodu i techniki, a zwracają uwagę na tzw. umiejętności miękkie – umiejętności współpracy z zespołem, innymi pracownikami.
Nie tylko europejskie języki
− Choć języki europejskie nadal są dominującymi, to jednak coraz częściej pracodawcy poszukują osób, które znają bardziej orientalne języki, a wśród nich języki azjatyckie - chiński czy japoński, zwraca uwagę Aleksandra Topolewska.
Stażysta coraz bardziej poszukiwany
Co ciekawe, duży niedobór pracowników na rynku pracy powoduje, że dziś firmy zaczynają walczyć także o stażystów i praktykantów.
− A to powoduje, że firmy muszą wręcz zachęcać stażystów do siebie, mówi gość Polskiego Radia 24.
Większość staży i praktyk jest już płatna
Obecnie większość staży i praktyk jest też płatna. Przeciętna stawka oferowana przez firmy to 18-25 zł brutto na godzinę.
Eksperci radzą, by potraktować staże i praktyki poważnie, bo to nie tylko okazja na zdobycie cennego doświadczenia, ale niejednokrotnie możliwość uzyskania stałej pracy. Z tego powodu warto zadbać o przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz rzetelnie przygotować się do rozmowy z rekruterem.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA
REKLAMA