Jakie są szanse na dalszy spadek bezrobocia w Polsce?
Czy bezrobocie, które już teraz jest na rekordowo niskim poziomie, jeszcze spadnie, zastanawiali się m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
2018-10-23, 16:00
Posłuchaj
Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Kazimierz Kupa z Kancelarii Drawbridge, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej oraz ekonomista, Marek Zuber.
Bezrobocie raczej już nie spadnie
Według Kazimierza Krupy, dalszy spadek bezrobocia raczej nie jest możliwy.
Polska gospodarka obecnie w szczycie koniunktury
− Jesteśmy obecnie w szczycie koniunktury gospodarczej, i o ile nie należy spodziewać się po niej recesji, to spowolnienie na pewno nastapi, mówi Krupa.
I dodaje, że nie wiadomo, jak duże będzie spowolnienie, ale już się ono zaczęło.
REKLAMA
Bezrobocie stabilne z tendencją lekko wzrostową
− I to widać również w prognozach rządowych, które są bardziej ostrożne na 2019 r. Stąd być może przez kilka kwartałów nastąpi stabilizacja na rynku pracy a później lekki wzrost bezrobocia, mówi gość Polskiego Radia 24.
Wielkich i gwałtownych zmian na rynku nie będzie
Zastrzega, że ten wzrost nie będzie wielki, o ile nie nastąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności, stąd wzrost bezrobocia powinien mieć łagodny przebieg.
Podkreśla, że to co jest zawsze najgroźniejsze dla gospodarki – gwałtowna amplituda zmian, nam nie grozi.
Anna Grabowska zwróciła uwagę na ostatnie badania Confidence Index, z których wynika, że niemieccy i polscy pracownicy najlepiej oceniają swoje rynki pracy.
REKLAMA
Polacy bardzo zadowoleni ze swojego rynku pracy. Z zarobków też?
− Poziom satysfakcji pracowników w obu krajach przekroczył 80 procent. Jesteśmy bardziej zadowoleni ze swojego rynku pracy od Belgów, Holendrów, Szwedów. I jestem ciekawa, dlaczego polscy pracownicy są tak zadowoleni, skoro dominanta zarobków wynosi w naszym kraju tylko ok. 2700 zł, pyta Anna Grabowska.
Od 2000 r. dwa okresu bardzo dużego spadku poziomu bezrobocia
Marek Zuber przypomina, że w obecnym wieku przeżywaliśmy dwa razy bardzo dużą poprawę na rynku pracy – w 2003-2008, kiedy bezrobocie spadło z 20,3 procent do 8,8 proc. oraz obecnie, gdy od stycznia 2014 zeszliśmy z 14, 4 proc. do obecnego poziomu.
Polski pracownik bardziej zadowolony z rynku pracy z powodu dynamiki polepszenia wynagrodzeń
− W tym obecnym okresie, mamy do czynienia z większym wzrostem wynagrodzeń niż poprzednio. Stąd trudno się dziwić polskiemu pracodawcy, że lepiej ocenia rynek pracy niż Belg, który takich skoków nie ma, mówi Marek Zuber.
Liczba osób bez pracy zmalała z 3,3 mln do niecałego miliona osób
Piotr Soroczyński przypomina, że obecnie w Polsce znajduje zatrudnienie 15,5 mln osób, o 25 proc. więcej niż w najgorszym okresie, w tym czasie liczba osób bez pracy zmniejszyła się z 3,3 mld do niecałych 950 tysięcy.
REKLAMA
− Czyli poszło do pracy 2,5 mln osób bezrobotnych, i jest to kapitalna zmiana, mówi ekonomista.
Ponadto, dodaje, w ostatnim czasie pracownicy wskazują na wzrost pewności zatrudnienia, co ma bardzo duże znaczenie przy ocenie rynku pracy.
Anna Grabowska, jk
REKLAMA